Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nová opatření přehledně: Zákaz vycházení po 21. hodině, děti doma i uzavření obchodů

Nová opatření přehledně: Zákaz vycházení po 21. hodině, děti doma i uzavření obchodů
Zdroj: Extra.cz
Koronavirus
Čísla nakažených stále rostou a Česko denodenně zaznamenává nové rekordy v počtu pozitivních testů. Vláda proto v pondělí vyhlásila nová opatření, která mají pomoci v boji proti koronaviru. Ta vešla v platnost ode dneška a opět se zásadně dotýkají především obchodů. Přinášíme vám přehled toho, na co si budete muset dát pozor.

Jak uvedl dosluhující ministr zdravotnictví Roman Prymula na pondělní tiskové konferenci, vysoké množství nakažených koronavirem se nedaří srazit. Vláda proto musela sáhnout k zavedení nových opatření, která se týkají hlavně dalšího omezení pohybu nebo změny otevírací doby obchodů. Nařízení vešla v platnost ode dneška a potrvají do odvolání.

Omezení volného pohybu

  • Od středečního rána platí zákaz nočního vycházení. Obyvatelé Česka tak budou muset zůstat doma mezi 21. hodinou a 04:59 ráno. Dodržování budou kontrolovat policisté.
  • Výjímkou jsou cesty do zaměstnání a zpět, cesty k výkonu povolání nebo neodkladné cesty z důvodu ochrany života, zdraví či majetku. Výjimka platí i případě nutnosti cest za rodinou, například na pomoc prarodičům.
  • Zároveň je povoleno venčení psů, a to maximálně do 500 metrů od bydliště.
  • Vláda také důrazně doporučila zaměstnavatelům, aby umožnili svým zaměstnancům přejít na práci z domova, pokud je to možné.

Omezení trhů

  • Nová nařízení se dotkla i venkovních trhů. Polovené jsou pouze famářské, navíc se na nich mohou prodávat pouze potraviny. Mezi další podmínky patří minimální rozestup dvou metrů mezi stánky a maximální počet osob může být 20 lidí na 400 metrů čtverečních.
  • Na farmářských trzích se zakazuje konzumace pití či potravin.
  • Zakázaný je prodej v tržnicích, mobilních provozovnách a pochůzkový a podomní prodej.

Omezení otevírací doby obchodů

  • Nová opatření se dotkla i obchodů. Ty musí mát zavřeno mezi 20. hodinou večerní a 5. hodinou ranní. Zároveň je zakázán provoz obchodů o nedělích.
  • Výjimkou jsou čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží.
  • Omezení neplatí také pro prodejny ve zdravotnických zařízeních a pro restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat.

Školy zůstávají zavřené

V Česku i nadále platí všechna doposud oznámená nařízení. Od minulého týdne je omezen volný pohyb osob a kontakt s jinými lidmi. Výjimkou jsou pouze cesty do práce, na nákup důležitého zboží, k lékaři či za rodinou. Lidé mohou chodit ven pouze na procházky do přírody, povoleno je i běhat a individuálně cvičit. Ven ale mohou lidé jen po dvou, to se nicméně netýká členů rodiny.

Ve vnitřních i vnějších prostorech jsou navíc povinné roušky. Venku je lidé nosit nemusí pouze v případě, že dodrží dvoumetrový rozestup. To ale neplatí na venkovních zastávkách veřejné dopravy.

I nadále musí být zavřené maloobchody s výjimkou těch, co pordávají potraviny, léky nebo drogerii. Otevřené mohou být i benzínky. Velkoobchodů, jako jsou například hobbymarkety, se nařízení netýká.

Zavřené zůstávají i školy. Nařízení původně platilo do 2. listopady, už nyní je ale jasné, že se zavření škol protáhne. Včera to potvrdil i ministrc zdravotnictví Roman Prymula, podle kterého se rozhodne v pátek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy