Nová omezení kvůli koronaviru: Co platí od pondělí a kde všude musíte mít roušku
U většiny virových onemocnění je běžné, že se člověk nakazí mezi lidmi, kde jich je v jednu chvíli moc. Koronavirus si Češi začali odvážet z dovolených nebo z akcí. Příkladem může být pražský klub Techtle Mechtle, kde si odneslo nákazu několik desítek lidí. Na to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zareagoval. Další postup mu pomohli vymyslet epidemiologové.
Od pondělí nové omezení akcí
Sice bylo v plánu, že v pátek ministr ohlásí, co bude od pondělí platit, ale jak je v Česku zvykem, vše se mění z minuty na minutu. Už ve čtvrtek po šesté hodině Vojtěch ohlásil, že od sobotní půlnoci musí lidé na vnitřních akcích nosit roušku, pokud jich je více než sto. A od pondělí se vnitřní akce opět omezí.
Do včerejška bylo možné pořádat vnitřní hromadné akce, kde se vyskytlo v jednu chvíli až 1000 lidí. To se mění, bude jich totiž moci být pouze 500. A platí pro ně stejná pravidla, bez roušky ani krok. Čísla stále rostou a vláda chce zatrhnout šíření koronaviru dřív, než bude situace nezvladatelná. Podle Vojtěcha však nejsou čísla alarmující, jak si myslí ministr vnitra Jan Hamáček.
Stále platí, že...
V Praze je stále nutné nosit roušku v prostorách metra. Platí, že u pacientů na lůžkovém oddělení mohou být jen dva lidé a každý návštěvník vyplní dotazník, zda nemá příznaky onemocnění. Zdravotnický personál musí nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Od pondělí se navíc toto opatření vztahuje i pro osoby pohybující se ve všech zdravotnických zařízeních.
České firmy chtějí pomáhat, ale...
Sněmovní Výbor pro zdravotnictví jednal mimo jiné o notifikaci zdravotnického materiálu, zejména roušek a respirátorů důležitých pro Česko kvůli koronaviru. České firmy vyrábějící tyto pomůcky
potřebují získat evropské certifikáty, aby mohly dodávat materiál státu. Podle předsedkyně výboru Věry Adámkové odpovědný náměstek MPO Jan Dejl problému nevěnuje dostatečnou pozornost a tím vážně ohrožuje zdraví českých obyvatel.
Člen výboru David Kasal uvedl, že v Česku kvůli MPO chybí potřebná metodika, zkušebny i informace. "České firmy, které vyrábí zdravotnický materiál, jsou připraveny státu potřebný materiál dodávat. Absolutně ale neví, na koho se obrátit, kdo co řeší, od koho získají potřebné certifikáty. Přitom dané firmy distribuují v zahraničí bez problémů. Je navíc tristní, že ochranné pomůcky testují zkušebny pro uhelné doly."
Zástupce náměstka Dejla ředitel odboru řízení resortních organizací Lukáš Trsek kritiku odmítá s tím, že certifikaci by měl nově provádět Český metrologický institut. Dosud tuto záležitost řešil Elektrotechnický zkušební ústav. Podle přítomných odborníků z řad výrobců zdravotnického materiálu je toto řešení nešťastné a
může proces výrazně zkomplikovat. Sněmovní zdravotnický výbor se usnesl na nutnosti vytvoření kvalitní metodiky pro certifikaci zdravotních
výrobků.
ČR přijde o 1. Daně z příjmů minimum 2. DPH z 5 mld 3. Odvody za cca 10 0000 zaměstnanců 4. Zdravotní pojišťovny přijdou o 50% na nákupu zdravotních prostředků, velké částka dnes je 7 mld. Z toho asi 30 % domácí výroba a ta je o 50 % levnější než nadnárodní.