Jiří Kajínek (52) je nejznámějším vězněm v Česku, kam se na něj hrabe Ivan Jonák (i když o něm určitě taky někdo natočí nějaký film), a navíc má zástupy obdivovatelů. Nejen u laické veřejnosti, ale má svoje zastánce i u právníků a vyšetřovatelů a dokonce i na nejvyšších státních úřadech.

I přesto ale kvůli svrchovanosti soudů, což je samozřejmě v pořádku, tato instituce nesmí být na ničem a nikom závislá, není prozatím nikdo schopen znovu otevřít jeho případ a prošetřit s novými důkazy, zda si Kajínek své doživotí za dvojnásobnou vraždu zaslouží.

Ve vězení sedí už 16 let.

Ven se mu snažili pomoct ministři i známí obhájci, Petr Jákl o něm natočil film a Kajínek má dokonce i svoje fanynky a fanklub, spousta lidí mu fandila během jeho útěku z Mírova. Zdá se ale, že ve vězení sedí spíš jako nastrčená oběť, zatímco skutečný vrah podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliana Prokše si dodnes běhá na svobodě. A možná rovnou v řadách plzeňské policie.

Právě v Plzni panují o Kajínkově případu hotové legendy, zejména mezi lidmi, co bydlí na Borech, kde se vražda stala. A většina z nich se shoduje, že Kajínek nestřílel. Stejně jako vdova po zavražděném podnikateli Eva Jandová.

Ta podle serveru Blesk.cz vydává knihu o svém muži a jeho osudu a zároveň tvrdí, že Kajínek absolutně neodpovídal popisu v policejním identikitu a navíc se o něm poprvé doslechla až z novin, které informovaly o případu borské vraždy.

Vdově po zastřeleném podnikateli dodnes chybí motiv vraždy stejně jako pocit, že bylo spravedlnosti učiněno zadost. Podle ní sedí ve vězení ten nesprávný a její kniha by snad měla pomoci objasnit okolnosti celé vraždy a snad i ukázat správným směrem, kde by mělo vyšetřování znovu začít.

Ostatně – že je pravým vrahem někdo z řad plzeňské policie nebo kriminálky, to je dodnes nejpřiživovanější teorie. Nejen v Plzni.