Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nová mutace koronaviru se vymkla kontrole: S Británií ruší spojení státy EU

Nová mutace koronaviru se vymkla kontrole: S Británií ruší spojení státy EU
Zdroj:
zmutovaný virus
Mutace koronaviru, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto se v neděli vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock (42) poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Vývoj sleduje Světová zdravotnická organizace (WHO) a začínají reagovat i některé státy Evropské unie včetně Česka. Nizozemsko v noci oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, podle agentury AFP zakazuje přílety i Belgie, zatímco Německo o takovém kroku uvažuje.

Významné šíření jisté mutace koronaviru v částech Anglie oznámila britská vláda v pondělí. V sobotu pak premiér Boris Johnson řekl, že nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal.

Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vyvolává mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je s britskými činiteli v těsném kontaktu.

"Nová varianta (viru) se vymkla kontrole," řekl v rozhovoru s televizí BBC ministr Hancock. "Vzhledem k tomu, o kolik rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi složité udržet ji na uzdě, dokud není široce nasazená vakcína," komentoval situaci v jiném interview.

Denní počty nákaz v Británii po poklesu z konce listopadu v posledních dnech znovu prudce rostou, v sobotu země zaznamenala na 27 000 nových infekcí. Podle Hancocka je v britských nemocnicích asi 18 000 lidí s covidem-19, což je prý číslo těsně pod maximální hodnotou z doby prvního vrcholu epidemie.

Ze zemí EU jako první na vývoj v Británii reagovalo Nizozemsko, které v noci na dnešek zakázalo přílety z britských letišť, přičemž omezení potrvá do 1. ledna. Vláda v prohlášení uvedla, že situaci monitoruje a zvažuje zavést restrikce i u dalších druhů dopravy. Kabinet údajně jednal v souladu s Národním institutem veřejného zdraví (RIVM), který doporučil šíření nového kmene SARS-CoV-2 co nejvíce omezit.

O půlnoci vstoupí v platnost 24hodinový zákaz letů z Británie do Belgie, oznámil dnes belgický premiér Alexander De Croo. Omezení, která se dotknou i vlaků Eurostar, označil předseda vlády za preventivní opatření. "Zatím nemáme jasnou odpověď," řekl.

Reaguje také Česko, kde se budou muset ode dneška lidé přijíždějící z Británie povinně odebrat do izolace. Po vzoru Nizozemska a Belgie by mohlo letecké spojení pozastavit i Německo, které podle informací AFP o zákazu "vážně" uvažuje.

Zda šíření potenciálně nebezpečné mutace koronaviru v Británii začalo, není zatím jasné. Nizozemsko při namátkové kontrole starších případů infekce daný kmen odhalilo ve vzorku odebraném na začátku prosince. Podle WHO byla mutace zjištěna i v Dánsku a Austrálii, píše BBC.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy