Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Nová mutace koronaviru lambda je v Česku: Prymula varuje před rozvolňováním v Británii

Mutace lambda: Rozvolňování v Anglii přináší strach o budoucnost
Zdroj: Pixabay
covid

Lambda, nová varianta koronaviru, která řádí v Latinské Americe, dorazila do Česka. První případ byl zaznamenán ve středních Čechách. Situace se ale může vymknout kontrole. Epidemiolog Roman Prymula varuje před rozvolňováním v Británii.

Nový koronavirus je velkou záhadou

Britská alfa, jihoafrická beta, brazilská gamma, indická delta, eta, americká Iota. To je jen několik z osmi variant nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Nové mutace získaly jména podle písmen řecké abecedy. Osmá varianta, lambda, ale zůstává největší záhadou.

Varianta původem z Peru se vesele šíří Latinskou Amerikou. Jen v Chile je aktuálně potvrzeno na 80 % nových případů nákazy. Poprvé se lambda objevila už v prosinci minulého roku, označena byla ale až minulý měsíc. Může být tato mutace covidu skutečně nakažlivější než ty ostatní? Ano, jenže problémem zůstává i systém očkování v Latinské Americe. Tam se totiž ve velkém používají čínské vakcíny, které jsou obecně považovány za vakcíny nižší účinnosti než Pfizer či Moderna.

Problémy může způsobit Anglie, varuje Prymula

Dle Státního zdravotního ústavu se jeden případ nákazy lambdou vyskytl i u nás, konkrétně ve Středočeském kraji. Evropu navíc sužují obavy spojené s rozvolňováním ve Velké Británii. "Bude docházet k intenzivní cirkulaci viru, bude se šířit do okolních zemí a bude větší pravděpodobnost, že budou vznikat další mutace," sdělil epidemiolog Roman Prymula (57) pro iDnes.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy