Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Nová česká hymna? Možná už v blízké budoucnosti!

Nová česká hymna?
Česká národní hymna by mohlo dostat novou podobu, a to už velmi brzy. V případě vítězství českých sportovců bychom si tak mohli pocit národní hrdosti vychutnávat o něco déle. Dodnes není uzákoněno, jak se má přesně česká hymna hrát. A to především se má změnit.

Nebojte se, stále budeme mít naši krásnou národní hymnu. Jen se trochu změní. Vznikají úvahy, že by se její nahrávka pro sportovní události prodloužila. Dokonce padl i návrh, že by měla dvě sloky.

Nápad Českého olympijského výboru (ČOV) není úplně od věci. Jeho předseda Jiří Kejval objednal před rokem u skladatele Miloše Boka novou verzi hymny, představena by měla být příští týden.

Dodnes není uzákoněno, jak přesně se má hymna hrát. V zákoně o státních symbolech je pouze uvedeno, že má podobu „zkrácené“ československé hym­ny.

Kejval si myslí, že současných 45 vteřin je pro ceremoniální účely nedostačující. Vhodných by prý bylo alespoň 80 vteřin, což by znamenalo, že by se k hymně přidala i druhá sloka, která existuje už od vzniku písně. Diskuzi o podobě státní hymny se ČOV rozhodl vyvolat i při příležitosti 100. výročí založení Československa.

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd prohlásil, že zákon o státních symbolech by kvůli hymně měl projít změnou. Slíbil také svolání grémia expertů, které na podobu hymny a její různé varianty řekne svůj odborný názor.

Související články

Další články