Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Nouzový stav vyhnal z pražských ulic i dealery: Víme, jak koronavirus zahýbal s cenou drog

Nouzový stav vyhnal z pražských ulic i dealery: Víme, jak koronavirus zahýbal s cenou drog
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 17 fotografií
fotogalerie
V loňském únoru eXtra natáčelo v centru Prahy několikadílný seriál Kokain v Česku. V něm jsme zmapovali, jak hravě se dá koupit kokain během chvíle v našem hlavním městě. Aktuálně je v Česk vyhlášen nouzový stav, který změnil životy všech. Nejen pracujících, ale i na černém trhu. Dnes místa, kde stáli dealeři, ale i prostitutky, zejí prázdnotou. A podle našich informací kvůli uzavřeným hranicím se některé drogy, které dealeři prodávají aktuálně jiným způsobem, významně zdražily.

Koronavirová krize má vliv i na drogovou scénu v Praze. Na místech, kde se dříve daly drogy sehnat lusknutím prstu a dealeři se mohli kvůli kšeftu přetrhnout, nenajdete živáčka. Policie monitoruje vše na kamerách. Tresty jsou zvýšené... Ulice zejí prázdnotou. Zkrátka z pražských ulic nařízení vlády vyhnalo i nelegální zboží.

Ještě před rokem jsme natáčeli v proslulé ulici Ve Smečkách či na Václavském náměstí nebo na Jungmannově náměstí. Dnes tam sotva někoho potkáte. I když nejde o nějaký záhadný jev, některé to může překvapit...

Kvůli zákazu překročení hranic v některých zemích EU, ale i ve světě, je dovoz různých drog mnohem komplikovanější, než tomu bylo před vyhlášením nouzového stavu. Redakci eXtra to ostatně potvrdila i nejznámější narkomanka Česka Kateřina Bradáčová. "Hůř se dají drogy sehnat. Alespoň co se týká opiátů. Je to kvůli uzavření hranic a tím jsou přísady a podobně méně dostupné," prozradila před pár dny Katka, když jsme s ní natáčeli rozhovor o jejím aktuálním životě. Podle Katky je ale zajímavé, že cena některých drog zůstala stejná, pokud je člověk sežene. "Nevím, jak je to u kokainu, ale heroin i pervitin si drží cenu," tvrdí Katka.

Redakce získala informace od lidí, kteří mají k dealerům blízko, že konkrétně cena kokainu vystřelí významně vzhůru. "Kokain šel radikálně nahoru. Místo dvou až tří tisíc korun, což bylo maximum, se cena lepší kvality pohybuje čtyři, někdy i dokonce pět tisíc korun," tvrdí zdroj eXtra cz, který ví, jak se dá dnes i droga sehnat.

Nedostatek zboží

"Přes telefon. Člověk musí mít stálý zdroj. A pak dealer buď přijede, nebo se ve dvou potkáte na smluveném místě. Na ulici to sehnat je ale těžké," upřesnil náš zdroj. To potvrdila i narkomanka Katka. "Funguje to na zavolání a přes známé. Jak jsou v nouzovém stavu zvýšené sazby za přestupek i trestný čin, každý má obavy. Myslím, že prodat drogu jen tak neznámému odběrateli si teď málokdo dovolí," dodala Katka Bradáčová

Pokles kriminality

Kriminalita obecně od začátku nouzového stavu meziročně poklesla o více než čtvrtinu, mírně ubylo násilných i majetkových trestných činů. Pro eXtra to uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

A jak to dnes v pražských ulicích, kde stávali dealeři, na které jsme během reportáže narazili, aktuálně vypadá? Podívejte se do galerie.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy