Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Nouzový stav v Česku kvůli koronaviru: Šíření koronaviru je nyní trestný čin, hrozí až 12 let

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Hrozí vysoké pokuty
Ve čtvrtek začal v České republice od 14 hodin platit nouzový stav. To přineslo širokou škálu omezení, která by měla pomoci zamezit šíření nového typu koronaviru. Uzavřely se školy a platí nucená domácí karanténa pro ty, kteří se vrátili z Itálie. Stát bude hlídat dodržování těchto pravidel opravdu důkladně. Porušení pravidel bude považováno za trestný čin a bude sankcionováno vysokými pokutami.

Ve čtvrtek 12. března vyhlásila česká vláda v republice nouzový stav, který potrvá po dobu 30 dní. Byla zavedena mimořádná opatření, která by potenciálně měla zabránit šíření zákeřnému koronaviru Některá z opatření začala platit už ve čtvrtek od 14 hodin, další se přidají následující dva dny. Nedodržování bude trestáno.

Šíření koronaviru je trestný čin

Vláda v pátek zařadila nemoc Covid-19 na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestným činem. Úmyslné šíření nemoci může být v nejpřísnějším odstavci trestního zákoníku sankcionováno až dvanáctiletým trestem ve vězení.

Po mimořádném jednání vlády to oznámil Andrej Babiš. Dokument podle něj navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. "Šíření koronaviru bylo zařazeno jako trestný čin," uvedl Babiš.

Koronavir se tak přidává k nákazám jako je AIDS včetně viru HIV, cholera, mor, salmonelóza nebo tuberkulóza a břišní či skvrnitý tyf. Trestné je obecně úmyslné šíření nemoci.

Cestování a karanténa

Premiér Andrej Babiš (65) vyhlásil omezení cestování do rizikových oblastí. Od páteční půlnoci platí zákaz vstupu cizinců pocházejících z rizikových oblastí a také zákaz cestování českých občanů do 15 oblastí, mezi nimiž je Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Nizozemí, Belgie, Velká Británie, Dánsko, Francie.

SITUACI OHLEDNĚ KORONAVIRU A NOUZOVÉHO STAVU SLEDUJEME ONLINE

Ministr vnitra Jan Hamáček doporučil, aby lidé necestovali vůbec v rámci bezpečí všech. Porušení této zásady bude považováno za trestný čin. Výjimky platí pouze pro cestování za prací v příhraničních oblastech. "Budou potřebovat doklad totožnosti a potvrzení od zaměstnavatele, které budou vyžadovat hlídky na hranicích," upřesnil Hamáček.

Pro občany, kteří se právě vrátili z Itálie, platí povinná karanténa. Vláda dnes rozšířila povinnou karanténu pro všechny, kteří se právě vrátili z rizikových oblastí. Nové nařízení bude platit od páteční 12. hodiny. Výjimky byly uděleny pilotům letadel, řidičům nákladní přepravy a záchranářům.

Pokud někdo poruší karanténu, hrozí mu trest v podobě pokuty až ve výši 3 miliony korun. Stát, který má k dispozici údaje o všech lidech v povinné karanténě, bude občany namátkově kontrolovat, s čímž bude pomáhat policie.

Celou situaci ohledně koronaviru sledujte online zde.

Související články

Další články