Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Nouzový stav na 30 dní: Velký přehled přísných opatření, která nás od pátku čekají

Nouzový stav: Tohle nás od pátku čeká
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Kromě toho vejde v platnost řada přísných opatření.

Vláda kvůli zhoršování epidemie covidu-19 přijala ve čtvrtek odpoledne přísnější opatření. "Ta situace skutečně není vůbec dobrá," informoval ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch na tiskové konferenci s tím, že Česko se pohybuje v kritickém scénáři. Zároveň dodal, že by situace měla kulminovat kolem Vánoc, pokud zaberou epidemická opatření.

Opatření od 26. listopadu 2021

Vláda vyhlásila nouzový stav a zavedla tato opatření:

- restaurace, bary, diskotéky budou zavřené mezi 22:00 až 4:55

- zákaz adventních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů

- zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, vyjma vnitřních prostor

- zákaz konzumace jídla v nákupních střediscích

- zákaz veřejných akcí nad 100 lidí

- omezení kapacity diváků ve sportu a kultuře na maximálně 1000 lidí

Proto Vojtěch představil nová krizová opatření. Od pátku 26. listopadu od 18 hodin se zakazuje provozování vánočních a adventních trhů, konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, tedy venku, a konzumace potravin v nákupních centrech, nejde-li o oddělené prostory. ​V obchodních centrech si budou moci lidé vzít jen jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách bude zakázána.

Hromadné akce se omezují maximálně na 100 osob. Kulturní akce, tedy divadelní představení, kina a sportovní zápasy mají povolenou maximální kapacitu na tisíc osob. Restaurace, hospody a kluby pak musí zavírat ve 22 hodin a zůstat zavřené do 4:55.

Přísnější protiepidemická opatření vyžadují nouzový stav. Vláda v demisi ho proto na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO).

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Podle zákona o bezpečnosti ČR musí vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy