Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nouzový stav a tanečky kolem něj: Vojtěch po něm volal, vláda to smetla ze stolu

Nouzový stav: Co umožňuje a k čemu ho vláda potřebuje
Zdroj: Profimedia
koronavirus

To, co politici dlouho vylučovali, bylo opět na stole. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládě v pondělí předložil návrh na vyhlášení nouzového stavu. Ten měl vládě usnadnit situaci při vyhlašování opatření a zároveň by zpřísnil tresty za porušování zákonů. Nakonec však k jeho vyhlášení nedojde. Hejtmani se na dnešním jednání s vládou shodli, že kvůli stavu epidemie covidu-19 jeho vyhlášení není potřeba.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí navrhnul vládě, aby kvůli epidemii koronaviru vyhlásila stav nouze. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl uvedl, že důvodem je situace v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. Nakonec se však hejtmani na dnešním jednání se zástupci vlády v demisi shodli, že nouzový stav není potřeba. Na twitteru to po schůzce uvedl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Za vhodnou by považovali úpravu pandemického zákona, aby umožňoval na území postižených krajů aktivovat nutná opatření, doplnil Kuba.

Vojtěch má s nouzovým stavem smůlu

Vyhlášení nouzového stavu považovala za vhodné část hejtmanů kvůli situaci v jejich regionech. Podle pondělního stanoviska ministerstva vnitra, které zaznělo na Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ), však měly kraje nejprve zvážit, zda nevyhlásit na svém území stav nebezpečí. Pokud by nestačil, mohli by hejtmani kabinet požádat o nouzový stav. "Hejtmani se na jednání s premiérem, ministrem vnitra a ministrem zdravotnictví dohodli, že v této chvíli není potřeba vyhlašovat nouzový stav," uvedl dnes Kuba.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na twitteru uvedl, že kraje zatím situaci zvládnou bez nouzového stavu. "Ale nemocnice to nezvládnou, jestli se vláda a hygiena rychle neprobere a nezačne dělat razantnější opatření. Nemocnice přetékají a my se nemůžeme tvářit, že se nic neděje a chodit na akce, kde jsou stovky a tisíce lidí," napsal.

Vyhlášení nouzového stavu v ponděli podpořila hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "V nemocnicích je v současnosti téměř 4900 pacientů s covidem a vyhlášené opatření by jim umožnilo využít výpomoc mediků", uvedla.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a skončil letos 11. dubna.

Politici nouzový stav odmítali

Jak vládní, tak opoziční politici několikrát opakovali, že nouzový stav už nezavedou. "Nouzový stav nefunguje, utahování šroubů je cesta bolševika," tvrdil například v únoru v pořadu Prostor X možný nový ministr zdravotnictví za Top 09 Vlastimil Válek. A svůj názor nezměnil ani po devíti měsících: „Nouzový stav je zoufalé řešení lidí, kteří nezvládli situaci,“ uvedl Válek ve čtvrtek.

Stejně tak se nouzovému stavu bránil i současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ještě v pátek po jednání vlády řekl, že vyhlášení nouzového stavu není nutné a stačí se řídit pandemickým zákonem. "Stav nouze by byl nutný, kdyby vláda omezovala například volný pohyb osob," řekl.

Omezení práv a možnost povolat zdravotníky

Jakými způsoby vládě vyhlášení nouzového stavu může pomoci? V první řadě mohou být nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezena některá práva a svobody, která by bez tohoto opatření být omezena nemohla.


Lidé tak mohou počítat například s povinnosti strpět zákaz vstupu, pobytu, pohybu ve vymezených objektech nebo rizikových oblastí z důvodu omezení šíření nákazy. Kromě volnější ruky pro zavádění opatření je však důležité to, že nouzový stav umožňuje ukládání pracovních povinností, pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky. Vláda tak může na místa, kde je to potřeba, povolat jako výpomoc mediky. To se hodí zvláště v situaci, kdy je zdravotnického personálu nedostatek.

Pokud vláda nouzový stav vyhlásí, jeho trvání je nejvýše 30 dnů. Prodloužit se může pouze po předchozím souhlasu Poslanecké sněmovny. V minulosti měla vláda s jeho prodlužováním ve Sněmovně značné problémy. I proto vznikl pandemický zákon, který však v praxi mnohá opatření vyhlásit neumožňuje.


Související články

Další články