Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Nouzový stav na začátku listopadu neskončí. Původní termín je z říše snů, říká Hamáček

Nouzový stav na začátku listopadu neskončí. Původní termín je z říše snů, říká Hamáček
Zdroj:
Předchozí Další
+ Další fotografie
Koronavirus
Když vláda vyhlásila koncem září nouzový stav, věřila, že bude v platnosti pouze 30 dní. Nyní je ale jasné, že se protáhne, což připustil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Čísla nakažených jsou totiž neúprosná a Česká republika proto musí pokračovat v přísném režimu. S tím souhlasí i opozice, prodloužení nouzového stavu je tak prakticky samozřejmostí.

Za středu přibylo v Česku téměř 15 tisíc nakažených koronavirem, což je nejen nový rekord, ale zároveň pořádný skok. Předchozí nejvyšší číslo totiž bylo přibližně o dva tisíce menší. Česká republika tak rozhodně nemá covid-19 pod kontrolou. Proto nejspíš dojde na prodloužení nouzového stavu o další měsíc.

Nouzový stav do 14 dnů neskončí

To ostatně v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil i vicepremiér Jan Hamáček, předseda socialistů. „V tuto chvíli otevřeně řečeno, já si nedokážu představit, že bychom to celé zvládli za čtrnáct dní,“ řekl ministr vnitra. Čísla nakažených totiž neklesají, naopak rostou závratnou rychlostí.

„Představa, že do čtrnácti dnů nebudeme potřebovat nouzový stav či opatření, tak to je spíše představa z říše snů,“ dodal Hamáček, podle kterého není jiná možnost, než že vláda požádá o prodloužení nouzového stavu.

Opozice žádost vlády nejspíš podpoří

S Hamáčkem souhlasí i opozice, která současnou zoufalou situaci vidí stejně. „Vzhledem k naprosto katastrofálnímu vývoji epidemie je nutné nouzový stav prodloužit a TOP 09 bude určitě hlasovat pro jeho prodloužení,“ uvedla pro iDNES.cz předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Souhlas s prodloužením nouzového stavu může vláda očekávat i u Pirátů. Jejich předseda Ivan Bartoš ale tepe Andreje Babiše (66) za jeho donedávný laxní přístup k boji s nemocí covid-19. „Ukázalo se, že není dobrý manažer, nepřipravil zemi na druhou vlnu, mystifikoval o slábnutí viru a v srpnu zrušil roušky. Výsledek je, že nám přibývá nejvíce mrtvých v Evropě a COVID zabíjí stejně jako rakovina a pořád roste,“ řekl Bartoš pro IDNES.cz.

Reprodukční číslo stále roste

Česká republika se tak nejspíš musí připravit na to, že současná přísná pravidla ještě nějaký čas potrvají. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je cílem dostat reprodukční číslo na 0,8 a teprve pak se začnou nařízení rozvolňovat. V současnosti ale máme téměř dvojnásobek, tedy 1,5 a číslo stále roste.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy