Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nouzové zavazadlo, taštička s léky a plán B: Situace na Ukrajině očima tamních obyvatel

Ukrajina se obává dalšímu napadení Ruskem.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
konflikt

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem se znovu naplno rozhořel. V listopadu minulého roku začal ruský prezident Vladimir Putin podle mnohých expertů plánovat invazi do sousední země. Redakce eXtra.cz se nakontaktovala na Ukrajince žijící v Kyjevě, Dnipru. Jak současnou situaci vnímají? A dojde podle nich k ruské invazi?

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem vyeskalovalo v lednu letošního roku. Naše redakce kontaktovala několik Ukrajinců, kterých se na vyhrocenou situaci zeptala.

„Myslím si, že bude vše v pořádku a žádná válka nebude. Zůstaneme s rodinou na Ukrajině, za hranice se nechystáme,“ řekla pro eXtra.cz Elena z Dnipra (pozn. red. Dnipro je třetí největší město dnešní Ukrajiny).

„V našem městě je vše při starém, bezpečnostní opatření přijata nebyla. Vojáci v ulicích nejsou ani omezení vycházení. Žádná opatření jsme v naší rodině neudělali, neděláme zásoby, nemáme nouzová zavazadla a nikam se nechystáme. Jak jsme žili, tak i žijeme,“ dodala rozhodně Elena.

Záložní plán

Podobně jako Elena nám na otázky odpověděla i Natalya z Dnipra. „Ve městě je vše v klidu. Média periodicky informují o tom, že každý den může začít válka. Všichni se toho obáváme, ale doufáme, že se tak nestane.“ Natalya má však na rozdíl od Eleny plán B, kdyby k něčemu došlo.

„Nouzové zavazadlo“

Kvůli vyhrocené situaci na Ukrajině vydala rada města Kremenčuk pravidla o civilním „nouzovém zavazadlu“. Jedná se o kvalitní batoh o objemu do 30 litrů, který obsahuje sadu oblečení, hygienické potřeby, léky, doklady, peníze, předměty na sebeobranu a jídlo. Všechny věci v „nouzovém batohu“ by měly být nové (pravidelně obnovované).

Zavazadlo je určeno pouze na jednu věc – pro rychlou evakuaci z nebezpečné zóny, jako např. zemětřesení, povodeň, požár, epicentrum vojenské akce… Proč je lepší batoh než kufr? Představte si situaci, kdy budeme muset v evakuaci pokračovat pěšky. „Věci musí být v batohu uspořádány tak, abyste snadno našli to, co potřebujete. Nezapomeňte rozložit váhu v zavazadle rovnoměrně, lépe se vám ponese,“ stojí ve zprávě městské rady, kterou má redakce eXtra.cz k dispozici.

„Domluvily jsme se s dcerou, že pokud by se něco stalo a my zůstaly bez spojení, setkáme se za městem v domě babičky. Myslím si, že je to bezpečnější místo než centrum města. Nechala jsem tam malou taštičku na kosmetiku s nejpotřebnějšími léky,“ dodala matka 19leté dívky.

Stejně jako Elena ani Natalya nechce v žádném případě svou zem opustit. „Mám tu rodiče – penzisty a chci být u nich. Moje dcera je plnoletá, má právo na svoje rozhodnutí, ale jsem přesvědčená, že i ona miluje svoji vlast a město, kde žijeme, a o odjezdu za hranice neuvažuje.“

Riziko eskalace vzrostlo

Jistá bezpečnostní opaření jsou však na Ukrajině stále. „Například železniční mosty a tunely hlídají vojáci s kalašnikovy snad kontinuálně od SSSR. Do letištní haly významnějších letišť se nedostanete bez bezpečnostní kontroly, přičemž vodu nebo i velký nůž v zavazadle vám nechají. Ulicemi některých ukrajinských měst již asi dva roky hlídkují oddíly národní gardy, ovšem jediná zbraň, které jsem si u nich všiml, jsou obušky,“ prozradil nám zdroj, který na Ukrajině tráví spoustu času (pozn. red. kvůli bezpečnosti nechce být jmenován).

Díky Facebooku jsme se dále dostali k novinářce žijící v hlavním městě Ukrajiny. Jak ona celou situaci vidí?

„Politická situace v Ukrajině je stabilní. Co se týče bezpečnosti, Ukrajina má silnou armádu s bojovými zkušenostmi v bojích s ruskými vojáky. Kromě toho je v zemi dostatečné množství veteránů, kteří jsou připraveni v případě nutnosti bránit zemi. Mimo to od začátku roku probíhá nábor do řad domobrany,“ řekla pro eXtra.cz Jevgenija z Kyjeva. Co se týče zadních vrátek, Jevgenija má věci pro případ nouze dávno doma.

Podle ní jde život ve městě svým tempem, zároveň však Ukrajinci nezapomínají, že jsou ve válce s Ruskem už osmým rokem. „Riziko eskalace však nyní výrazně vzrostlo. Předpovědět činy země-agresora je nemožné. Ale Ukrajinci - muži, ženy, dobrovolníci jsou připraveni bránit svoji zemi.“

Putinův sen

Ruská federace již dlouho považuje Ukrajinu za svou součást a v posledních letech o „své“ území tvrdě usiluje. Vladimir Putin svůj sen o rozšíření matičky Rusi začal naplňovat v roce 2014, kdy spolu s proruskými separatisty anektoval poloostrov Krym.

Síly teritoriální obrany Ukrajiny (domobrana)

Co přesně domobrana dělá? Je zde na ochranu budov, orgánů vlády a místních úřadů, strategicky důležitých objektů. Dále bojuje s nezákonnými ozbrojenými formacemi, přírodními katastrofami a v případě okupace formuje hnutí odporu.

Lehká pěchota má podle jejich oficiálního webu celkem 130 000 příslušníků (pro zajímavost Armáda ČR má asi 30 000 příslušníků). Bránit by měli především svoji čtvrt, ale v případě krajní nouze mohou být nasazeni i jinde.

Spor se znovu naplno rozhořel na konci roku 2021. Podle webu CNN Prima News v té době Kyjev obvinil Moskvu z toho, že plánuje na Ukrajině vojenský převrat. Rusko to sice popřelo, zároveň však začalo k hranicím přesouvat své vojáky. Celkem jich mají být u východoevropské hranice desítky tisíc, informovala ČTK.

K situaci se vyjádřil i bývalý český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. Ten věří, že na Putina zabere jen důrazné odstrašení. Jsme ve fázi vzájemného strašení, je to takový oboustranný maorský tanec a jde o to, která strana ho předvede věrohodnější,“ říká v rozhovoru pro eXtra.cz bývalý diplomat.

Podle něj je invaze na Ukrajinu reálnou hrozbou, ale stále doufá, že k tomu nedojde, protože neví, čeho by tím ruský prezident dosáhl. „Pokud by došlo na invazi, tak si nemyslím, že by se Putin pokusil ovládnout celou Ukrajinu. Věřím, že i jeho generálové mu jsou schopni vysvětlit, že by se to neobešlo bez velkých ztrát,“ dodal Kolář pro eXtra.cz.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy