Nikoho by ani nenapadlo, že by na nošení peněženky v zadní kapse mohlo být něco nebezpečného. Ale je tomu tak. Podle fyzioterapeutky Lucie Mercekové tento zvyk poškozuje páteř, klouby i pánevní kost. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

„Sval, který je na boku, pracuje jednostranně. Pěstuje jednostrannou asymetrickou zátěž, a dochází tak ke zkřivení celé pánve,“ upozorňuje Merceková. Nejčastěji se to stává v případech, kdy máte těžkou peněženku a nosíte ji dlouhodobě.

Člověk často netuší, že by mu mohlo něco hrozit. Jenže pak se dostaví ostrá bolest a už se s tím nedá nic dělat. Měli byste se tedy nošení peněženky v zadní kapse kalhot vzdát.

„Navíc tlačí na nerv, který z pánve vychází. Může ho provokovat a způsobit tak zánět nervu. To je urputná bolest,“ varuje fyzioterapeutka. Peněženka v zadní kapse u kalhot ale nepředstavuje jediné nebezpečí.

Ohrožení jsou i lidé, kteří nosí tašky na rameni nebo se opírají o středovou opěrku auta. Můžou si tak deformovat páteř a pánev. Dalšími ohroženými jsou ti, kteří pracují s počítačem. Mnoho z nich má problémy s ucpanými karpálními tunely, které mají za následek ostrou bolest zápěstí.