Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Noru Fridrichovou obvinili podřízení ze šikany: Hrůzou jsme před prací zvraceli, stěžují si

Nora Fridrichová v 168 hodin
Zdroj: Se souhlasem ČT
+ Další 4 fotografie
Šikana

Reportérka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová (45) byla nařčena ze šikany, které se měla dopouštět na svých podřízených v České televizi. Ta si podle vyjádření pro Seznam Zprávy není ničeho vědoma, za své chování se však omluvila. 

Nora Fridrichová je dlouhá léta tváří pořadu 168 hodin na České televizi. Bývalí členové týmu popsali, že chování Fridrichové bylo mnohdy za hranou a často se měla dopouštět šikany. Všichni chodili do práce, na poradu, a bylo jim špatně z toho, co bude. Normálně jsme ráno před prací zvracely,“ prozradily Seznam Zprávám dvě bývalé reportérky pořadu 168 hodin.

Případem se začala zabývat komise České televize v podobnou dobu, jako řešila investigativce Marka Wollnera. Ten čelil nařčení ze sexuálního obtěžování a z televize v lednu tohoto roku odešel, jak napsal iRozhlas.

Dlouhodobě stresové prostředí

Seznam Zprávy vyzpovídaly několik osob pracujících s Fridrichovou, které však chtěly zůstat v anonymitě. „Všichni jsme si vědomi, že 168 hodin je prestižní pořad České televize. Je ostře sledovaný politicky, náročný na přípravu, žádné chyby se neodpouští. A to znamená stres kolem této náročné práce. Ale některé věci jsou za hranou této náročnosti,“ prozradil bývalý člen týmu pořadu.

Všichni, kteří si na chování Fridrichové stěžovali, se obrátili na právníky. Chtěli si prý ujasnit, zda se opravdu jednalo o šikanu nebo bossing ze strany Fridrichové, nebo jestli jim to tak jen přišlo. „Z rozhovoru vyplynulo, že všichni reportéři (tj. devět reportérů) vnímali prostředí na pracovišti jako dlouhodobě stresové nad únosnou míru, styl řízení jako neprůhledný a nepředvídatelný, často až ve formě šikany,“ uvedly právničky Hana Císlerová a Eva Nováková z advokátní kanceláře JŠK. „Velmi vypovídající skutečností je i to, že de facto všichni se po určité době potýkali s nějakými zdravotními obtížemi, které připisovali právě působení v redakci,“ doplnila Císlerová.

Co řekla Fridrichová?

Fridrichová se k těmto událostem vyjádřila následovně: „Pokud někomu bylo nějak zle, tak mě to mrzí, protože jsem o tom nevěděla a je to pro mě nová informace. Vím, že dva kolegové se mi zmiňovali o nějakých zdravotních potížích, ale z jejich slov jsem nevnímala, že by je dávali do souvislosti s prací ve 168 hodinách. Zároveň je pravdou, že novinářská práce je náročná, je nepředvídatelná a ne každý ji snáší dobře,“ uvedla Fridrichová.

Někteří bývalí zaměstnanci si kromě údajného bossingu stěžovali i na to, jak s nimi bylo zacházeno v době, když byli nemocní. „Kolega měl zápal plic a ona chtěla, aby jel v zimě natočit rozhovor na ulici. Stala se i situace, kdy nám v době vrcholícího covidu bylo řečeno, ať si vybereme, komu z nás je víc špatně. Jestli mně, nebo kolegovi. Ale že ten pořad se prostě natočit musí. Nemoc prostě nebyla argument,“ popsala jedna z bývalých reportérek.

Z práce ve stresujícím prostředí je navíc začaly trápit zdravotní problémy. Trpěli na bolesti břicha, bolesti hlavy i zvracení z nervozity.

Celým případem se stále zabývá komise České televize.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy