Zprávu oznámil Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových. Uvedl, že o situaci už informoval prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku.

Pro rodiče to byla velká rána. O odejmutí dítěte se dozvěděli na Štědrý den. "Rodiče si sehnali advokáta specializovaného na činnost Barnevernu,“ řekla k tomu poslankyně Jitka Chalánková, která se angažuje i v případu Evy Michalákové a jejích odebraných dvou synů. "Pracují s právníkem na odvolání,“ dodala členka TOP 09.

Holčička se narodila v dubnu v Norsku, stejně jako matka má české občanství. Trpí genetickou poruchou ledvin a musela už podstoupit několik operací. Je odkázána na pomoc lékařů a napojena na umělou ledvinu. Rodiče se o holčičku podle poslankyně Chalánkové řádně starali a pečovali o ni s láskou. Nyní čeká na transplantaci. Dítě má být v péči pěstounů.

Lékaři podle poslankyně rodinu chválili a požádali pro ni norskou sociálku o odlehčovací službu. Úřad péče o dítě Barnevernet ale dostal i oznámení od nadřízeného zdravotní sestry, na niž si prý rodiče stěžovali. „Nikdy rodiče neviděl a ani sociálka nikdy rodinu nenavštívila,“ tvrdí Chalánková. Podle ní chtějí úřady dítě přemístit do jiné nemocnice blíž k pěstounům.

Všem je dobře známý případ bratrů Michalákových. Ty norské úřady odebraly české matce a otci. Loni rozhodly o adopci. Matka Eva Michaláková se odvolala. Řízení by se mělo konat koncem února.

Proti chování norského Barnevernu se vzbouřily zhruba dvě desítky zemí, protestovat se v nich bude v průběhu ledna. V Česku se bude protest konat tuto sobotu v Praze před norskou ambasádou ve 13:00.