Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nominace na České lvy 2023 rozdány: Štepán Kozub a Adam Mišík zabojují o sošku

Film Il Boemo.
Zdroj: Pilot Film
+ Dalších 6 fotografií
Nominace

Nominace na České lvy jsou rozdány. Nejvíce za rok 2022, celkem 12, získalo psychologické mysteriózní drama Arvéd. Film režiséra Vojtěcha Maška vypráví příběh reálné postavy nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu. S počtem 11 nominací je v těsném závěsu velkofilm Il Boemo Petra Václava znovuobjevující život i dílo nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Osm nominací má na kontě Banger, adrenalinová jízda plná rapu a drog natočená výhradně na iPhone, od režiséra Adama Sedláka. Výsledek prvního kola hlasování svých členů oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

„S tolika nominacemi jsem nepočítal. Myslím, že na české poměry je Arvéd netradiční film. Je potřeba si k němu najít diváckou cestu, ale když to člověk udělá, odmění ho,“ řekl ČTK režisér Mašek.

O sošku Českého lva se v 19 statutárních kategoriích v závěrečném hlasování utká celkem 32 titulů. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků se uskuteční 4. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večerem bude v přímém přenosu České televize podruhé provázet Jiří Havelka.

Nejvíce nominací mají 3 filmy

Snímky Arvéd, Banger. a Il Boemo získaly letos také po čtyřech nominacích na Ceny české filmové kritiky. Nominace získalo 17 děl promítaných loni v kinech i televizních projektů a krátkých filmů, kritici je vybírali ze 75 děl. Pořádající Sdružení české filmové kritiky vítěze vyhlásí 4. února.

O nominacích 30. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 183 členů z celkového počtu 371 členů ČFTA. Vybírali ze 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů, 16 televizních děl, devíti animovaných a také deseti krátkých filmů. Akademici už dříve snímek Il Boemo nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.

Na tiskové konferenci ČFTA byli dnes vyhlášeni i vítězové nestatutárních cen Českého lva. Na místě nechyběla ani redakce eXtra.cz. Cenu za nejlepší filmový plakát získali tvůrci plakátu filmu Arvéd - režisér snímku Mašek a grafička Soňa Juríková. Cenou filmových fanoušků byli odměněni tvůrci seriálu České televize Devadesátky. Seriál režiséra Petera Bebjaka byl na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněn nadprůměrnými 87 procenty.

Nominace na seriály

V kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie byly nominovány minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje z produkce TV Nova, Podezření České televize a Pozadí událostí rovněž z produkce České televize. O sošku v kategorii nejlepší televizní seriál se utkají tři seriály České televize - Devadesátky, Pět let a Stíny v mlze.

O cenu za nejlepší animovaný film loňského roku usiluje trojice snímků - Carp Xmass režisérky a výtvarnice Anny Heribanové, Tmání režiséra Ondřeje Moravce a výtvarnice Báry Anny Stejskalové a Zuza v zahradách režisérky a výtvarnice Lucie Sunkové. Další trojice filmů se utká o cenu v kategorii nejlepší krátký film. Lví sošku si mohou odnést filmy Barcarole v režii Igora Chmely, Rituály režiséra Damiána Vondráška nebo Vinland režiséra Martina Kuby.

Nominace na studentské filmy

ČFTA oznámila rovněž nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2021. Mohou ji získat filmaři na začátku své kariéry za krátké filmy Asterión (režie Francesco Montagner), Atestace (Jan Hecht), Ostrov svobody (Petr Januschka) a dále snímky Rituály (režie Damián Vondrášek) a Vinland (režie Martin Kuba), které získaly nominaci i v kategorii nejlepší krátký film.

Více informací k nominacím na cenu Český lev je na stránkách organizátorů. Nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. Loni v březnu jako nejlepší celovečerní film roku 2021 ČFTA vyhlásila snímek Zátopek o slavném československém atletovi. Hlavní role manželů Zátopkových v něm ztvárnili Martha Issová a Václav Neužil, který si odnesl také cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Za ženský výkon v hlavní roli získala Českého lva Pavla Gajdošíková za film Chyby. Film Zátopek získal také ocenění za režii, scénografii, masky, střih, kameru a zvuk.

Nejlepší herečka

Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli mohou v březnu získat: Pavla Tomicová za roli psycholožky Kristýny ve filmu A pak přišla láska…, Barbara Ronchi za ztvárnění operní pěvkyně Cateriny Gabrielli v Il Boemo, Vita Smačeljuk, která si zahrála roli svobodné matky Iriny ve filmu Oběť, Klára Melíšková za roli zdravotní sestry v televizní minisérii Podezření a Natália Germáni za ztvárnění hlavní postavy Šarloty ve snímku Světlonoc. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli si mohou odnést Martha Issová za film Buko, Anna Kameníková a Tatiana Dyková za role ve filmu Grand Prix, Lana Vlady za film Il Boemo a Denisa Barešová, jež zaujala v minisérii Podezření.

Nejlepší herec

Vůbec poprvé mohou Českého lva získat za své herecké výkony, a to rovnou v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, Michal Kern za titulní roli ve filmu Arvéd, Adam Mišík za hlavní postavu filmu BANGER, Matyáš Řezníček za roli Petra ve snímku Hranice lásky a představitel Josefa Myslivečka Vojtěch Dyk ve filmu Il Boemo. "Mám takovou kacířskou myšlenku, že Mysliveček byl mnohem hlubší než Mozart. Připadá mi škoda, že na to, jaká to byla obrovská mega star, jako Michael Jackson (62) té doby, dnes o něm většina Čechů ví velmi málo. Třeba tento náš film dopomůže tomu, abychom si začali opět vážit našeho českého písečku," řekl před časem pro eXtra.cz Dyk.

Čtveřici dále doplňuje Martin Finger s nominací za hlavní roli ve filmu Slovo. Filmy Arvéd a BANGER si mohou připsat další nominace v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. Ve filmu Arvéd akademici ocenili Sašu Rašilova a ve filmu BANGER Marsella Bendiga. Nominaci na Českého lva dále vynesly vedlejší role Štěpánu Kozubovi ve filmu Grand Prix, Miroslavu Krobotovi v Kdyby radši hořelo a Oldřichu Kaiserovi ve snímku Poslední závod.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy