Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Noční zákaz vycházení bude kontrolovat policie, říká Prymula: Jaká pravidla platí pro občany?

Noční zákaz vycházení bude kontrolovat policie, říká Prymula: Jaká pravidla platí pro občany?
Zdroj: archiv / pixabay.com
koronavirus v česku
V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na zasedání rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59, řekl novinářům po jednání ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) (za ANO). Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

Opatření platí zatím do konce nouzového stavu 3. listopadu. Kabinet však pravděpodobně v úterý požádá Sněmovnu o prodloužení mimořádného stavu. Roman Prymula řekl, že nové opatření má dál minimalizovat počet kontaktů mezi lidmi. Cílí mimo jiné na akce, které se kvůli uzavřeným restauracím a hospodám konají v domácnostech a lidé při nich porušují vládní nařízení.

Prymula dodal, že výjimky z nočního vycházení platí pro lidi zajišťující bezpečnost, vnitřní pořádek či řešící krizové situace. Vycházet se smí také za účelem ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, provozování veřejné dopravy a dalších služeb včetně zásobování a rozvážkových služeb. Nepovažuje za klíčové, do jaké vzdálenosti lidé s výjimkami míří, proto je podle něj v opatření "anekdotické" vytyčení vzdálenosti jen u venčení psů.

Počítáme s nasazením policistů kvůli kontrolám

Kabinet podle Prymuly počítá s nasazením policistů kvůli kontrolám. "Budou mít právo občany legitimovat a kontrolovat," řekl. Pokud člověka v době nočního vycházení hlídka zastaví, bude mít povinnost dokázat, že se na něj vztahuje některá z výjimek, tedy například kam jde či kde pracuje. "To nebude vždy otázka místa, lze to zjistit dodatečně, lidé s sebou nemusí nosit knihu dokumentů. Ale bude to kontrolováno," uvedl Prymula.

Kabinet naposledy zpřísnil omezení pohybu v Česku minulou středu. Od čtvrtka omezila vláda kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Výjimky platí pro cesty do práce, nezbytné cesty za rodinou, zajištění životních potřeb, vyřízení neodkladné úřední záležitosti, účast na svatbách či pohřbech nebo vycestování z Česka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy