Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zákaz nočního vycházení platí, úřady nebudou omezené: Co dalšího přinese nový nouzový stav

Zdroj: profimedia.cz
nové podmínky
S novým nouzovým stavem, který začne platit od pondělí, přichází jen pramálo změn. Po dohodě s hejtmany vláda vyhlásila nouzový stav od půlnoci na pondělí na dva týdny. Opatření týkající se aktivit pro volný čas či kultury budou platit nadále, uvedl Karel Havlíček. Nic se nemění také pro zákaz vycházení. Naplno se však otevřou úřady a knihovny mohou používat výdejové okénko. Co dalšího se mění?

V nově vyhlášeném nouzovém stavu vláda upravila provoz úřadů, mají fungovat podle normálních úředních hodin, aby mohli lidé využívat jejich služeb. Otevřou se také výdejová okénka knihoven. Po mimořádném jednání vlády to uvedl vicepremiér Karel Havlíček

Nově bude možné vykonávat komisionální zkoušky, vláda uvolní také rozhodování orgánů právnických osob, které je nyní omezeno počtem lidí, kteří se mohou stýkat. V případě, že se zasedání bude účastnit více než deset lidí, je nutné, aby měli účastníci minimálně antigenní test, dodržovali rozestupy dva metry a používali respirátory nebo chirurgické roušky. Maximální počet osob je podle Havlíček stanoven na 50, pokud nejde o zasedání nezbytné pro splnění zákonných povinností.

Zákaz vycházení zůstává

Zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 5:00 v nově vyhlášeném nouzovém stavu dál platí, o požadavku na změnu bude vláda jednat s opozicí. Současná epidemická situace podle premiéra Andreje Babiše nyní nedává možnost rozvolňovat. Požadavek opozice posuzovali experti ministerstva zdravotnictví, uvedl dnes Babiš po mimořádném zasedání vlády.

Vláda podle Babiše nebude "dělat handly", když to epidemická situace nedovoluje. O možnostech a pravidlech pro změny, které by se mohly odehrát například v maloobchodu, bude vláda jednat s opozicí v úterý. Nouzový stav vláda nově vyhlásila po žádosti hejtmanů na dva týdny.

Ubytovací služby mají novou výjimku

Ubytovacích služeb budou moci od pondělí kromě lidí na služební cestě využít i lidé, kteří cestují do jiného města za lékařem. Služeb hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení mohou v současné době využít jen lidé na služebních cestách, pokud se prokážou písemným potvrzením zaměstnavatele. Nově se takto budou moci ubytovat i lidé, kteří cestují třeba do nemocnice nebo za lékařem, ubytovat se může i jejich nezbytný doprovod, řekl dnes Havlíček.

Související články

Další články