Pokud se počítáte k příznivcům adrenalinových zážitků a nevíte kam vyrazit na dovolenou, máme pro vás jeden tip – posvátné pohoří Huashan a cestu, která je považována za nejnebezpečnější na světě.

Tato úzká pěšina byla do skalního masivu vytesána před více než 700 lety poustevníky, kteří se rozhodli v Huashanu hledat tajemství nesmrtelnosti. Jediný chybný krok znamená pád do hlubokého údolí a jistou smrt. Není se tak co divit, že ještě relativně nedávno byl cizincům vstup na tyto hory zapovězen. Čínská vláda argumentovala velkým počtem mrtvých, kteří přecenili své síly a zaplatili za to tu nejvyšší daň. Přestože žádné oficiální statistiky nejsou k dispozici, podle těch neoficiálních zde každým rokem zahyne několik desítek neopatrných lidí.

K Huashanu se samozřejmě váže i řada legend. Jedna z nich vypráví o chudém vesničanovi, který se zamiloval do bohaté dívky. Ta sice jeho city opětovala, ale její otec se rozhodl, že ji provdá za movitějšího nápadníka. V den vynucené svatby došlo k tragédii – oba mladí milenci uprchli na Huashan a spáchali sebevraždu skokem z útesu. Říká se, že vystoupíte-li na horu společně se svým partnerem, na řetězy či zábradlí pověsíte zámek a klíče hodíte dolů, vaše láska bude trvat věčně.

Každý turista, který dnes chce navštívit například jeden z místních taoistických chrámů, si může vybrat mezi starou přístupovou cestou a lanovkou. Zvolíte-li první zmíněnou možnost, čeká vás zážitek, na který nezapomenete do konce života. Přestože stezka byla od doby svého vzniku upravena a mnohé úseky jsou chráněny zábradlím, pro jistotu si budete muset vzít speciální bezpečnostní pás. Pak už vám nic nebude bránit vydat se vstříc dobrodružství.