Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Nizozemsko vytáhlo do boje proti burkám a nikábu: Muslimky si obličej už nezakryjí

+ Další fotografie
zákon
Dnes začal platit v Nizozemsku částečný zákaz zahalování tváře. Zákon neplatí jen na burky a nikáby, ale také na lyžařské nebo motorkářské helmy či lyžařské kukly. Pokud někdo zákon poruší, může být vykázán z veřejného místa a navíc dostane pokutu.

Zákon byl přitom schválen už loni v červnu. Muslimky si tak už nesmějí na veřejných místech jako jsou školy, úřady, nemocnice, nebo městská hromadná doprava zahalovat své tváře.

Pokud někdo na veřejném místě zákon poruší, může být z něj vykázán a navíc zaplatí pokutu v hodnotě 150 eur což je zhruba 4000 korun. Podobný zákon přijali již v minulosti země jako Norsko, Francie, Belgie nebo Rakousko.

V zákoně jsou ale výjimky, které umožňují například doktorům zakrývat si obličej z hygienických důvodů. Podobně jsou na tom třeba šermíři nebo účastníci karnevalu.

„Samozřejmě se jedná o zákon, který mnohé muslimky budou brát s nevolí. Objevují se názory, že zákon útočí na svobodu náboženského vyznání. Mnohé muslimky k zahalování navíc nutí rodinná tradice. Na jedné straně tak bude stát zákon, na straně druhé pak bude stát nařízení rodiny. Mnohé vyznavačky islámu tak v Nizozemsku čeká složité rozhodování a myslím si, že zákon bude napadán,“ sdělil pro eXtra.cz oslovený religionista.

Mohlo by vás zajímat

Další články