Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nina Špitálníková: Po výslechu v KLDR mi sebrali pas, nevěděla jsem, co bude zítra

+ Další 4 fotografie

Herečka Miluše Bittnerová (44) do své talkshow zve mnoho zajímavých osobností, tentokrát si Na kafeečko pozvala naši přední koreanistku a odbornici na Korejskou lidově demokratickou republiku Ninu Špitálníkovou (34). Češka, která jako jediná na světě dvakrát studovala univerzitu v KLDR, vydala několik knih pojednávajících o tamním životě. Za dílo Svědectví o životě v KLDR získala v roce 2021 cenu Litera v kategorii publicistika. Její pobyt v Severní Koreji ale nebyl žádný med. Mladá spisovatelka se totiž dostala do spárů tamní tajné policie. 

Studium v KLDR

Spisovatelka Nina Špitálníková, která studovala mnoho let v KLDR, je stále jedinou ženou na světě, která si touto zkušeností prošla na vlastní kůži. "Ze začátku jsem si myslela, že jsem strašně výjimečná, ale teď si spíš myslím, že se k tomu jen nikdo nehlásí," řekla koreanistka v rozhovoru s herečkou Miluší Bittnerovou. "To studium je trochu opruz, takže když už to člověk jednou absolvuje, nechce tam jet dobrovolně podruhé. Takže si myslím, že ten status mi vlastně náleží kvůli tomu, že jsem tam jela dobrovolně dvakrát."

Zadržena tajnou policií

Kromě​ náročného studia ale zažila i chvíle strachu, když ji za porušení předpisů zatkla tajná policie. "Zadrželi mě na ulici, ale za to jsem si mohla sama. Jsou tam nějaká pravidla, která jsem porušila. Nesmím jezdit metrem, ale podplatila jsem je a ten samý den jsem šla do severokorejského slumu, což je zakázané," vyprávěla Špitálníková o svém prohřešku. "Když se mi děje něco emočně náročného, já se spíš naštvu. Mám chuť se s protistranou hádat. Takže já jsem se začala hádat se severokorejskou tajnou policií. Což nebyl úplně dobrý nápad," přiznala spisovatelka v pořadu Na Kafeečko, kterou po incidentu čekalo odebrání pasu a výslech.

"Když tajná policie odjela, všechno to na mě dopadlo. Bylo to způsobené také tím, že jsme měli jídlo na příděl v jasně stanovenou dobu. A ten příděl nám propadal kvůli výslechu, takže jsme třeba zůstávali bez večeře a bez vody. Nemohla jsem se ani umýt, byla jsem špinavá a hladová. Začala jsem plakat, když mi došlo, že jsem v Severní Koreji, nemám pas, neví o tom ambasáda ani rodina a že nevím, co bude zítra." popsala Nina nebezpečnou situaci, která měla naštěstí dobrý konec, pro web Lifee.cz.

Na KLDR se nepřipravíš

Nina se narodila chvíli před revolucí, komunismus tedy znala jen z vyprávění. Byla vůbec na pobyt v KLDR připravená? "Na to se nedá připravit. Jela jsem tam ve třetím ročníku studia koreanistiky, dělala jsem tam propagandu Severní Koreje, proto jsem o propagandě věděla opravdu hodně, ale realita je úplně jiná," svěřila se půvabná spisovatelka. "Už v Pekingu na letišti mají všude portréty velkého vůdce. V Severní Koreji už vám to dojde naplno. Nejvíc mě překvapilo, že za ten měsíc mi bylo úplně jedno, co se děje v zahraničí. Nehledala jsem ani žádné informace z médií. Řešila jsem třeba jen to, abych se dobře najedla. Nic víc se nedalo dělat. Takže v něčem byla ta nesvoboda snadná," dodala.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy