Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Nicholas Winton zemřel před 5 lety: Video ze setkání s dětmi, kterým zachránil život, dojímá k slzám

Nicholas Winton zemřel před 5 lety: Video ze setkání s dětmi, kterým zachránil život, dojímá k slzám
Zdroj: YouTube
+ Dalších 8 fotografií
video
Před 5 lety v úctyhodném věku 106 let zemřel burzovní makléř a především humanitární pracovník Nicholas Winton. Ten v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Británie. S některými z nich se následně setkal, aniž by zprvu vůbec tušil, že je jimi obklopen. Video z této události je i po letech dojemné.

Sir Nicholas George Winton se narodil 1. července 1909 v britském městě Slough. Jeho otec byl německožidovský obchodník, který sobě i rodině po přistěhování do Anglie změnil příjmení z Wertheimer právě na Winton.

Nicholas chodil na základní školu ve městě Hampstead a následně navštěvoval internátní školu ve Stowe. Ještě během studia se zaučoval ve Vojenské bance, což mu dopomohlo k odjezdu k příbuzným do Německa, kde získával praxi v nejrůznějších bankách. Poté se počátkem třicátých let vrátil do Anglie.

Psal se rok 1938, když se Winton během své dovolené rozhodl, že se bude podílet na záchraně židovských dětí z okupovaného Československa. Těm pomáhal dostat se do Velké Británie až do vypuknutí 2. světové války. Své původní plány na lyžování v Alpách neuskutečnil a zachránil tak stovky dětských životů.

Britský výbor pro uprchlíky z Československa

Nicholas Winton byl zapojen v organizaci British Committee for Refugees from Czechoslovakia, zkráceně BCRC. Konkrétně řídil z Londýna dětskou sekci a s pomocí své matky a dalších dobrovolníků hledal pro děti adoptivní rodiče, vyřizoval samotné adopce a sháněl peníze na kauce, které byly nutné k získání povolení pobytu v Británii.

První děti z Prahy do Anglie odjely 14. března 1939 a poslední úspěšný transport proběhl 2. srpna 1939. Úplně poslední děti seděly ve vlaku, který z Prahy vyjel 1. září 1939, vlak byl ale poslán zpět, neboť toho dne vypukla válka. Tuto zprávu bral sir Winton velmi těžce, z dětí, které jím měly přijet, jich totiž holocaust přežilo jen málo. I tak se mu ale podařilo spolu s dalšími spolupracovníky zachránit 669 nevinných dětí, které by bez jeho snahy a riskování vlastního života byly odsouzeny k téměř jisté smrti.

Nicholas Winton a dojemné setkání

V roce 1988 stanice BBC odvysílala pořad s názvem That's Life, v němž se Nicholas Winton setkal s dětmi, které před lety zachránil. Nicnetušící seděl v obklopení spoustou lidí, když moderátorka řekla, ať vstanou všichni, kteří mu vděčí za svůj život. Polovina osazenstva sálu se postavila a Wintona tato událost přivedla k slzám. Video z pořadu dojímá lidi z celého světa dlouhá léta. Vy se na něj můžete podívat nahoře.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy