Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Nic nenasvědčovalo tragédii: Z posledních slov pilota sestřeleného boeingu mrazí

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 12 fotografií
katastrofa
Uběhl přesně týden od katastrofy, kdy se ukrajinský boeing, odlétající z Teheránu, po několika minutách zřítil k zemi. Tragédii nepřežil nikdo ze 176 cestujících. Teď se mají sejít zástupci zemí, z nichž oběti na palubě pocházeli. Ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko zveřejnil i poslední slova pilota, který mířil na Ukrajinu za svou rodinou...

Podle portálu Sky News, který informuje o posledních okamžicích ukrajinského pilota a dalších 175 lidí na palubě, byl pilot Volodymyr Gaponenko překvapivě v klidu. Předpokládal, že bude let zrušen kvůli nepokojům, které v Íránu panovaly. To se ale nestalo a letoun ukrajinských linek vzlétl na oblohu. Pilot evidentně neměl tušení, že by se něco mělo stát…

Nic nenasvědčovalo havárii

Pilot se po startu ohlásil dispečinku slovy „Všechno je na palubě v pořádku a přecházím na autopilota,“ uvedl poslední pilotova slova agentuře Reuters Prystajko. Gaponenko mířil na Ukrajinu za manželkou.

Bohužel ta na něho čekala marně. „Tušila jsem, že se stane něco zlého,“ řekla krátce po tragédii ukrajinským médiím. „Říkala jsem mu, ať letí místo něho někdo jiný, ale řekl, že se musí držet rozpisu,“ uvedla zdrcená vdova.

Odškodnění Íránem

Vadym Prystajko se sejde s ostatními zástupci zemí, aby projednali vyšetřování incidentu a odškodné, které bude muset Írán zaplatit. V sobotu nad ránem se íránské ministerstvo zahraničí přiznalo k tomu, že civilní letoun omylem sestřelily jejich rakety.

Za chybou, kvůli které přišly na palubě o život i celé rodiny, stála zřejmě nervozita íránské protivzdušné obrany. Po raketové operaci v Iráku, která proběhla jen pár hodin před sestřelením letadla se na hranici obou zemí zvýšila aktivita amerického letectva. Na to reagovala íránská obranná střediska útokem.

Související články

Další články