Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nezvyklý rok pro letní brigádníky. Oblíbené obory v ohrožení!

Nezvyklý rok pro letní brigádníky. Oblíbené obory v ohrožení!
Zdroj: Tesco
Brigády na léto
Míra nezaměstnanosti i během května vykazovala vzestupný trend. Není se čemu divit – s létem přichází období, které v minulých letech bylo specifické právě tím, že zaměstnavatelé sháněli sezónní pracovníky. Po několika měsících ochromení provozu i tržeb však nabídka letních brigád doznala výrazných změn. Ty se týkají nejen proklamovaného finančního ohodnocení, ale též segmentů, jež projevují ochoty brigádníky zaměstnávat. Jak moc nezvyklé budou první pokoronavirové prázdniny?

Rekordní nezaměstnanost ohrožuje letní brigády

Podle statistik Úřadu práce ČR narostla míra nezaměstnanosti v květnu na 3,6 procenta. Analytici se shodnou na tom, že se zdaleka ještě nenacházíme ve finální fázi, a ten nejhorší nárůst máme teprve před sebou. Přesto se jedná o relativně pozitivní čísla, která i tak ale jsou nejvyšší od roku 2018. Poptávka po práci tak rychle začíná převyšovat nabídku. Úřady práce po celé republice evidují přes 266 tisíc uchazečů, přičemž celých 40 tisíc jich přibylo za minulý měsíc. Počet nabízených pozic se oproti minulému roku navíc snížil o více než 15 tisíc.

Mezi Čechy se však již tradičně v letních měsících probudil zájem o letní přivýdělek. S oblíbenými brigádami to však na letos bude složitější, jak upozorňují HR experti. „Zájem o brigády výrazně vzrostl díky pandemii a také tomu, že se po nabídkách práce začali poohlížet pracovníci z gastronomie a hoteliérství, kteří v některých případech přišli kvůli nouzovému stavu o práci, nebo firma, ve které pracovali skončila. Přivýdělky si ale hledají i studenti, kterým odpadla výuka, a mají tak více času,” sdělila například pro Český rozhlas Radiožurnál Jitka Součková z HR agentury Grafton Recruitment.

Dalším faktorem, který značně zkresluje současnou situaci na pracovním trhu, je vládní program Antivirus a podobné projekty. Z těch totiž ještě do konce května mohli získat finanční záplatu všemožní živnostníci, a tudíž neměli potřebu se poohlížet po dalších zdrojích peněz. V červnu se tedy očekává, že trh s pracovními pozicemi zažije další ránu, a to v podobě osvojení aktivnější role v hledání práce právě těmito jedinci.

Pracovní portály v zápřahu nezvyklých inzerentů

Popsané změny vnímají i internetové pracovní portály. Všímají si především proměn v intenzitě aktivit inzerentů z různých segmentů ekonomiky. „Pokud se na našem portálu JenPráce.cz podíváte do nabídky inzerovaných brigád, zjistíte, že nejčastěji hledají zaměstnance zaměstnavatelé z ranku logistických firem, včetně kurýrních služeb,“ popisuje Radovan Hypš, spoluzakladatel internetového portálu JenPráce.cz: „Co je v tomto ročním období nezvyklé je, že oproti minulým letem zde máme minimum poptávek z oblasti služeb, především gastronomie a hotelnictví. Jako u všech oborů jsme zaznamenali od poloviny března pokles nově vystavených pracovních pozic v technických oborech. Na tyto pozice však v květnu reagovalo o 25 % více uchazečů, než tomu bylo ve stejném období v minulém roce. Aktuální situace tedy nahrává společnostem, kterým se dlouhodobě nedařilo obsadit pracovní pozice technického zaměření.“

Podle Hypše se navíc proměnil i charakter zájemců o práci. Období pandemie se totiž vyznačovalo zvýšeným zájmem o práci v kurýrních službách a velkoobchodě, čemuž odpovídala i nabídka pracovních pozic. „Spolupráce s pracovními portály, mezi něž patří i portál JenPráce.cz, nám pomohla překlenout náročné krizové období, které pro nás bylo výzvou z hlediska zvýšených očekávání zákazníků a enormního náborového procesu. V průběhu několika týdnů jsme přijali více než 2000 nových kolegů,“ vzpomíná na krušné časy Václav Koukolíček, tiskový mluvčí obchodní sítě Tesco, a dodává: „JenPráce.cz nám tak v krátké době sehnala stovky uchazečů na pobočky po celé republice, a i díky tomu jsme mohli zaručit jejich bezproblémový provoz.“ Podobnou situaci zažil i jiný z významných inzerentů – Česká pošta.

Popsaný trend už teď není tak zřetelný. „Ti, co teď hledají práci, se už nespokojí s časově náročnými variantami typu práce v supermarketech nebo rozvážení zásilek. Když přijde na brigády, cení tito uchazeči především časovou flexibilitu a jistý výdělek. V gastronomii navíc často počítají s přidanou hodnotou, kterou jim zajišťují dýška od zákazníků,“ myslí si Radovan Hypš, který zároveň upozorňuje, že s takovými požadavky mohou v létě 2020 ošklivě narazit. „Zájem o jednorázové přivýdělky již není tak vysoký, jak tomu bylo na začátku krize způsobené světovou pandemií. V květnu byl zájem dvojnásobný oproti stejnému období v minulém roce. V březnu jsme evidovali čtyřnásobný zájem,“ popisuje Hypš aktuální pohyby na trhu práce.

Půlroční prázdniny – pohoda či prokletí?

Za novum můžeme považovat i to, že velké procento uchazečů v letošním roce tvoří teenageři, kteří ještě nedovršili 18. rok života. Kvůli nucenému zavření škol se jim tak prodloužili prázdniny bezmála o celé 4 měsíce. Ve výsledku pociťují přemíru volného času, kterou by řada z nich chtěla zužitkovat k přivydělání si. Situace na pracovním trhu jim však není přespříliš nakloněna.

Jimi poptávané pracovní pozice, z logiky věci nezatížené na kvalifikaci a extrémní fyzickou náročnost, totiž přesně spadají mezi ty, jež jsou po pandemii osekávány nejvíce. Opět se tak obloukem vracíme k napjaté situaci v odvětví služeb. Rozdíly navíc panují i mezi regiony. Zatímco v Praze, dalších velkých krajských městech, i oblíbených turistických destinacích, lze očekávat, že se brzy věci začnou obracet k lepšímu, nelze tak čekat i od zbytku republiky.

Tyto problémy jsou markantní nejvíce na severu státu. Ústecký kraj je výpadkem sezónních brigád pravděpodobně postižen nejznatelněji. „Nabídka není tak pestrá, což je vzhledem k právě proběhlé krizi logické,“ vysvětluje sedmnáctiletá Viktorie ze severočeských Teplic. Taktéž upozorňuje na stávající legislativu, která znemožňuje zaměstnávání nezletilých zaměstnanců v některých provozovnách: „Podle zákona nemůžou mladší 18 let přijít na pracovišti do styku s alkoholem nebo penězi. Nabídka brigád je kvůli tomu pro nás ještě omezenější.“

Nejedná se však o jediné omezení. Zvýšená ochrana nezletilých osob při práci jim prakticky znemožňuje i brigády ve fyzicky náročnějších provozech, které se však dají považovat za jednu z mála alternativ, která se jim právě teď nabízí. Manuálně náročné práce jsou navíc vhodné možná pro mladé muže, nikoliv dívky. Viktorie přesto vidí jednu výhodu, díky které by si někteří z jejích vrstevníků dokázali brigádu najít. „Ve výhodě jsou ti, kteří mají v některé z firem nebo podniků někoho známého. Pokud tam nikoho neznáte, dost pravděpodobně budete mít hledání brigády o dost složitější,“ dodává zasmušile.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy