Neziskovky odmítají kontrolu! Lékaři bez hranic čelí podezření, že se podílejí na pašování lidí z Afriky do Evropy

Když před dvěma lety naplno propukla uprchlická krize, nikdo nemohl tušit, jak obrovských rozměrů nabude vlna imigrantů, kteří budou chtít vstoupit na území Evropské unie a požádat zde o azyl. V prvním roce krize, tedy v roce 2015, přišlo téměř milion a čtvrt uprchlíků. V roce 2016 byl jejich počet o něco menší, přesto je ale příliv nových žadatelů o azyl stabilně nesmírně vysoký a evropské státy si již s nově příchozími přestávají vědět rady.
V Itálii chtějí začít důsledně kontrolovat neziskové organizace. Je tu totiž velké podezření, že některé neziskové organizace pomáhají pašerákům a podílejí se na byznysu s lidským utrpením. Itálie chce začít plavidla neziskovek důsledně kontrolovat. Některé neziskovky jsou proti tomu.
Například kontrole se vzpírá organizace Lékaři bez hranic. Mají k tomu dva důvody.
1) Povinnost lodí pokaždé odvážet zachráněné lidi na pevninu a zákaz jejich přesouvání na jiná plavidla znamená nižší efektivitu operací na moři. Pokud se všechny záchranné lodě budou muset neustále plavit tam a zpátky mezi pevninou a místem záchrany, rapidně poklesne počet plavidel přítomných v operační oblasti. To v důsledku znamená více hromadných utonutí.
2) Přítomnost ozbrojených policistů a povinnost humanitárních pracovníků schraňovat jakékoli důkazy by byly v přímém rozporu se základními humanitárními principy nezávislosti, neutrality a nestrannosti.
Související články

Děsivé týrání ženy v Siřemi: Sadista věznil svou oběť tři měsíce, úředník si toho nevšiml

Hrozivá tragédie na polní cestě: Marka (†48) omylem zastřelili, když venčil psa

Dcera držela oběť, matka bodala: Děsivý útok dvou Češek na ulici v Německu

Dojemný příběh lékaře z Pásma Gazy: Chlapečkovi bez ruky a nohy pomohl chodit
