Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Nezapomenutelný Igor Hnízdo by slavil 85: K herectví ho přivedla československá legenda

Jan Tříska u Vltavy
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
Výročí

Oblíbený český herec Jan Tříska by 3. listopadu oslavil pětaosmdesáté narozeniny. Bohužel, v roce 2017 tragicky zemřel poté, co spadl z Karlova mostu do Vltavy. Byl považován za skvělého herce, který prorazil i v Hollywoodu.

Herec Jan Tříska odešel 23. září 2017 na Karlův most, což považoval za svůj rituál. Měl tam jedno speciální místo, na které vždy položil dlaň. „Jako herec byl pověrčivý a věřil, že mu to pomůže, aby svou práci odvedl dobře,” prozradil herec Jan Hrušínský. Tříska se totiž v té době připravoval na natáčení snímku Jiřího Mádla Na střeše.

Jenže za nejasných okolností Tříska z Karlova mostu spadl přímo do Vltavy. Na následky nehody po dvou dnech zemřel v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Bylo mu osmdesát let.

Jeho nejznámější rolí je učitel

Třískova nejznámější role je Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola z roku 1991. Právě ta byla nominovaná na Oscara, stejně jako Želary z roku 2003, v nichž se také objevil.

Jenže herec zažíval úspěchy na poli hereckém již mnohem dříve. Původně byl tanečníkem, ale když ho československý herec Karel Höger slyšel recitovat, přemluvil ho, ať zkusí herectví. Vystudoval DAMU a stal se nejmladším členem činohry Národního divadla. Ve filmech se objevoval už od poloviny padesátých let.

V průběhu šedesátých a sedmdesátých let se objevil třeba ve snímcích Na samotě u lesa, Kde alibi nestačí, Hvězda zvaná Pelyněk, Dům v Kaprové ulici, Radúz a Mahulena či Zlatovláska.

Emigrace do Kanady

V roce 1977 emigroval a žil v zahraničí. Nejprve v Kanadě a později ve Spojených státech. Uplatnil se na filmových plátnech i v Hollywoodu, ale jeho největší fanouškovská základna tak jako tak sídlila v jeho původním domově. Po sametové revoluci se na čas vrátil zpět do Československa, aby pokračoval ve své herecké dráze. V Česku ale nezůstal nadobro a ke stáří se opět odstěhoval do Los Angeles i s manželkou Karlou Chadimovou.

Jeho poslední rolí byl dědeček malého Edy Součka ve Svěrákově filmu Po strništi bos.

Související články

Další články