Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Nežádoucí účinky po očkování: Paní Soňu trápí děsivá vyrážka. Stydím se vyjít i na ulici, zoufá si

Soňa dostala tečku: Teď mám fakt nechutnou vyrážku, zoufá
Zdroj: Se souhlasem paní Soni H.
+ Další 3 fotografie
Pro silné povahy

Paní Soňa H. se nechala naočkovat vakcínou Pfizer asi před měsícem. Pár týdnů po tečce se jí ale na těle objevila nechutná vyrážka. Může za to očkování, zoufá si Soňa, která se stydí vyjít i na ulici.

Paní Soňa dostala vyrážku, viní za to tečku

"Tuhle sobotu se mi udělala brutální vyrážka. Od krku postupovala přes hruď až po prsa a vypadala, jako kdybych byla snad opařená," říká paní Soňa H., které je 63 let. Druhou dávku vakcíny Pfizer přitom dostala minulý měsíc.

"I proto jsem si tuhle hrůzu s očkováním nespojovala, ale začalo to postupovat po celém těle. Na ruce a na noze mám fleky jako po ekzému, ten ale nemám," popisuje s tím, že se stydí vyjít i na ulici.

"Sousedka šla na úplně tu stejnou vakcínu a museli jí zavolat záchranku, protože se začala dusit. Fleky měla taky," dodává paní Soňa, která se o svoje zdraví bála taky.

"Chytla mě mandle a bolelo to tolik, že jsem se bála, že nedokážu dýchat a budu si muset zavolat rychlou," říká. Mandle se už sice zmenšila, fleky ale stále zůstávají a svědí. Někteří radí antibiotika, jiní tekutý pudr.

Co na to odborníci

Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že vyrážky patří mezi jedny z hlášených reakcí na očkování. "Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti," uvádí zároveň SÚKL na svých stránkách.

Mezi nejčastěji hlášené vedlejší účinky vakcín patří horečka, třesavka, únava, slabost nebo malátnost. Těchto případů zaznamenal SÚKL celkem 4 377. 

Obecně se odborníci shodují na tom, že pokud nežádoucí příznaky přetrvávají déle než tři dny, je třeba obrátit se na lékaře. Po očkování odborníci zároveň doporučují dodržovat klidový režim a dostatečně pít vodu. Přímo na vyrážky doporučují odborníci antihistamika, jež lékař předepíše na zklidnění alergické reakce či svědění. Ta se dají zakoupit i volně bez receptu.

Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy