Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Než vzplála Notre-Dame: Přes 60 ÚTOKŮ na kostely! Zničené oltáře a kříže i jeden POŽÁR

Zdroj: Profimedia.cz, Twitter
+ Dalších 28 fotografií
Odporný vandalismus
Katedrála Nore-Dame v samém srdci Paříže vzplála podle předběžného vyšetřování nešťastnou náhodou. O těch se však nedá mluvit v případě desítek útoků na kostely, které Francie zažívá od začátku roku. Jenom v prvních dvou měsících jich bylo přes 60, další se staly i během března a dubna. Nejde přitom pouze o poničené interiéry, před pár týdny dokonce někdo zapálil druhou největší pařížskou katedrálu!

Stačilo málo a snad nejslavnější katedrála světa Notre-Dame lehla popelem. Naštěstí se ji podařilo uhasit a Francouzi už směle plánují, že do pěti let bude opravena do původního stavu.

Plameny zachvátily křesťanský svatostánek zřejmě nešťastnou náhodou. To se však nedá říct o sérii vandalských útoků na kostely, jejichž počet od začátku roku ve Francii směle šplhá ke stovce.

Ve valné většině případů se pachatele nepodařilo dopadnout, totožnost těch zadržených policie tají. Kostely po jejich řádění končívají s poničenými oltáři a krucifixy. Jednomu vandalové pomazali zeď výkaly.

Útoky podrobně mapuje organizace Observatoř Christianophobia. „Dosud největší eskalaci činů zaznamenala v prvních dvou měsících tohoto roku, kdy došlo k celkem 65 vážným činům, což představuje o 25 procent více než v prvních dvou měsících roku 2018,“ informovala o jejích výsledcích italská agentura ACI.

Kostel v plamenech

Od začátku března měly přibýt další desítky útoků, zdaleka nejvíc jich ale proběhlo v únoru. V kostele sv. Mikuláše v Houilles u Paříže nechali 4. února vandalové rozbitou sochu Panny Marie, poškodili židli celebranta a kříž shodili z oltáře. O den později to schytala nově opravená katedrála v Saint-Alain ve městě Lavaur na jihu Francie. Tam útočníci poničili sochy a kříže a spálili oltářní plátno.

Pomyslným vyvrcholením byl požár v kostele svatého Sulpicia, který je po Notre-Dame druhou největší katedrálou v Paříži. Vyhořel „pouze“ interiér, požár se rozšířil od vstupních dveří. K těm kdosi položil zapálené hadry, které předtím ukradl bezdomovci.

Nejenom věřícím Francouzům se nelíbí, že pachatelé většinou spravedlnosti uniknou a nejsou potrestáni. Neuklidnilo je ani prohlášení premiéra Édouarda Philipa, podle nějž musejí být takové útoky odsouzeny.

„Takové činy jsou pro mě šokující, musíme je jednomyslně odsoudit. Řeknu to francouzským biskupům na setkání fóra dialogu s katolickou církví,“ napsal na Twitter.

Co si o tom myslíte? Stačí vandalství odsuzovat, anebo by se proti němu mělo zakročit?

Související články

Další články