Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Než losos dopluje na váš talíř: Navštívili jsme unikátní chovnou nádrž v Česku

Než losos dopluje na váš talíř: Navštívili jsme unikátní chovnou nádrž v Česku
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 14 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Milion litrů slané vody ve dvou nádržích, které bedlivě 24 hodin denně sledují kamery a velmi citlivá čidla. Ano, v Česku existuje moře, ve kterém se ale nevykoupete. Jde totiž o dvě speciální chovné nádrže na chov lososů. Unikátní zařízení, které je jediné v Česku a víceméně v Evropě. Projekt Moře v srdci Evropy před více než dvěma lety si vysnil a začal realizovat úspěšný podnikatel Lukáš Černý. Mimochodem manžel velmi půvabné a talentované zpěvačky z první řady SuperStar Veroniky Zaňkové. "Každý týden se s nimi potápím,“ řekl redaktorovi eXtra Lukáš Černý, když jsme se za jeho chloubou přijeli podívat.

To, co Lukáš Černý dokázal vybudovat, je v Česku, potažmo Evropě unikát. A v prvopočátku mu nikdo nevěřil, že to dokáže. Jde o zařízení za desítky milionů korun. Navíc údržba uzavřeného chovu lososů stojí měsíčně stovky tisíc korun. Jde totiž o poměrně sofistikované zařízení, které našlo své místo ve Lhotě za Červeným Kostelcem.

Pojďme se podívat blíže, jak se myšlenka na chov lososů zrodila...

"Úplně na začátku mě napadlo, že na našem pozemku budu mít kozí farmu, ale když mi moje žena předložila několik kozích sýrů, myšlenku jsem zavrhl. Nebyly dobré a nechtěl jsem se pouštět do něčeho, co mi nechutná. Vždy jsem miloval moře a lososi nakonec zvítězili,“ řekl v úvodu Černý, který je zároveň vášnivým potápěčem.

"Osobně mi vadí, jak jsou dnes vody nejen moře znečištěné. Rozhodl jsem se proto jít jinou cestou než dovozem této lidskému zdraví tolik prospěšné ryby z klasických farem. Navíc u nich musí být lososi často očkovaní, aby vůbec přežili, navíc jsou plní rtuti, těžkých kovů. Oslovil jsem proto polského chovatele, který si vozí jikry z norské farmy, ryby si pak sám líhne ve vodě z geotermálního vrtu. Je to uzavřený systém, kde se ryby neočkují, nehrozí žádná nákaza, ani to, že budou mít v mase nebezpečné látky," popsal pro eXtra.cz Černý s tím, že aby mohl ryby převážet, pořídil si speciální návěs na kamion na vodu. „Mám na vodní nádrži GPS, která sleduje pohyb. Každou hodinu zastavujeme, kontrolujeme, jestli jsou ryby v pořádku. Jak jsou okysličené a další. Losos je velmi citlivá ryba a nesmí podléhat výraznému stresu.“

„Nejdřív po mně chtěla firma u nás za vykopání díry na nádrže dva miliony, tak jsem to udělal sám za pár desítek tisíc i se spotřebovanou naftou. Pak jsem na nádrže – máme dvě chovné a jednu retenční – udělal halu, a když se oteplilo, musel jsem postavit ještě jednu, aby se mi lépe udržovalo požadovaných 13 stupňů, v nichž ryby žijí," upřesnil, jak vznikl chov na jeho pozemku. Voda se lososům atlantským dosoluje jak mořskou, tak potravinářskou solí.

„Krmím granulemi, je kolem toho dost mýtů, ale dnes si nikdo nedovolí dát do toho něco špatného. Ostatně i testy, které u nás veterináři dělali, to potvrzují,“ prozradil podnikatel, který jednou týdně oblékne potápěčský oblek a mezi své ryby "skočí". "Je to nepopsatelný zážitek. Pomalu si zvykají, někteří z lososů se i přes svou povahu nechají pohladit," usmíval se muž, který zatím svůj chov stále dotuje z výdělků z další firmy, kterou je drogistické zboží Eurona.

Další milion korun

Velkou investicí byl pro Lukáše Černého stroj, který lososa před usmrcením omráčí elektrickým šokem. „Asi jsme jediní u nás, kteří ho mají. Naše legislativa pořád umožňuje mlátit ryby paličkou po hlavě, ale to jsme rozhodně nechtěli.“

Lukáš se netají tím, že jedním z důvodů, proč se do chovu lososů pustil a investoval do zařízení za miliony korun, je skutečnost, že jeho ryby mají dokonalé zdraví. "Naše testy ukazují, že to, co najdete běžně za škodlivé látky v lososech z dovozu výhradně z Dánska, u nás nenajdete. A to je pro mě osobně důležité. O chod celého zařízení se stará počítač, speciální filtrace, řada čidel a záložní agregátor energie kvůli výpadku proudu. Pokud by došlo totiž k chybě, během několika minut celý chov, kde máme okolo tisíce lososů, vymře. Není to jednoduché, ale zvládáme to," dodal Černý.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy