Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Než Ježíšek přinese mobil… Buďte dítěti průvodcem ve světě technologií

Než Ježíšek přinese mobil… Buďte dítěti průvodcem ve světě technologií
Zdroj: Pixabay
děti ve virtuálním světě

Jestlipak si vaše dítě napsalo Ježíškovi o nějakou elekroniku? Byl to mobil, tablet, chytré hodinky nebo třeba počítač? Ve všech případech je to pochopitelné, protože i když se nám to třeba někdy nelíbí, děti žijí moderními technologiemi. Na vás je udržet je v bezpečí za každou cenu!

Dřív nebo později to prostě přijít musí. Dítě vstupuje do online světa! Je samozřejmě skvělé a hlavně velmi důležité, když u něj budou prim hrát jiné aktivity, úplně ho však v dnešní době odříznout nelze.

Ostatně poslední roky strávily děti u obrazovek počítačů, tabletů a telefonů už jen proto, aby se mohly učit, vidět alespoň na dálku své kamarády anebo třeba z izolace pozdravit babičku a dědu. Že jsou nám technologie k užitku, je samozřejmost, pohlídejte však, aby se z „dobrého sluhy nestaly zlým pánem“.

Když se mění před očima…

Kdy tedy dítěti dovolit vzít do ruky mobil nebo další technické vychytávky? Jednoznačná odpověď na to neexistuje, jak však upozorňuje odborník na online bezpečnost a ředitel korporátní komunikace společnosti Huawei Pavel Košek, sami rodiče započnou digitální stopu svého potomka často ještě před jeho narozením. Stačí nasdílet na sociální sítě fotky čerstvě narozeného miminka a potom je pravidelně zásobovat důležitými okamžiky z života nemluvněte, batolete, školáka…

Vždyť první, co dítě vidí sotva přijde na svět, je přece kromě porodníka a rodičů mobil! Protože každý si chceme první okamžik po narození miminka zaznamenat a co si budeme povídat, s fotoaparátem do porodnice dnes už asi přichází málokdo, zato mobil s foťákem má v kapse každý.

Pavel Košek připomíná, že děti jsou velmi intuitivní a technologie dovedou bravurně ovládat. Když už tedy potomka do online prostředí pustíte, mějte ho stále na očích. Zpozorněte, když se začne měnit. Nechce se vidět s kamarády? Nezajímá ho program, který jste mu vymysleli? Dostat ho do sprchy nebo k obědu je skoro nemožné? Potom zasáhněte.

Počítač nebo výlet?

Sáhněte si však také do svědomí. Patříte k rodičům, kteří nabízejí dětem alternativní aktivity, plánují výlety, společné akce, zajdete všichni do kina? Nebo ho s klidem posadíte k počítači, protože si potřebujete pořádně oddechnout?

Závislost na technologiích, respektive třeba na online hrách, se totiž na datum narození neptá… Rozdíl mezi dítětem a dospělým je ale v tom, že menší uživatelé nejsou často schopni příliš rozlišovat mezi reálným a digitálním světem. Ten digitální je totiž pro ně stejně jako ten reálný svět naprosto přirozeným prostředím vzhledem k tomu, že s ním přichází do styku od začátku svého života.

Právě proto dítěti, pokud není pečlivě vedeno, nepřijde nesprávné sdílet se světem cokoliv, například také včetně velmi intimních informací. Průzkumy dokonce říkají, že až 15 procent dětí sdílí své citlivé materiály a neuvěřitelných 49 procent jich komunikuje s lidmi, které nezná.

Nenech se vyhecovat!

A nezapomeňte ani na nebezpečné fenomény, jako jsou nejrůznější výzvy neboli online hecování. Ne, není řeč o nevinných výzvách, které vás přemluví, abyste pomohli dobré věci - za všechny stačí jmenovat třeba slavnou kyblíkovou výzvu, kdy si lidé, včetně celebrit, polévali hlavu ledovou vodou, natočili se u toho a upozorňovali tím na amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). Jiné výzvy jsou však opravdu velmi nebezpečné…

Konkrétněji…

Kylie Jenner Lip Challenge vyzývala mladé, aby si zvětšovali rty po vzoru „celebrity“ Kylie Jenner. A to tak, že odsávali vzduch z lahve, kterou si přiložili k puse. Rty jim potom praskaly a krvácely...

Eyeballing Challenge spočívala v tom, že si účastníci lili alkohol do očí, protože to prý rychleji navodí opilost. Realita? Riziko popálení rohovky, možná i oslepnutí.

Duct Tape Challenge. Nechte si tělo pevně oblepit lepicí páskou… Tak zněla tahle výzva. Vypadá to nevinně, ale představte si, že upadnete. Jeden ze zapojených se praštil o rám okna, utrpěl mozkové aneurysma a oslepl na jedno oko.

Momo Challenge má na svědomí dokonce několik mrtvých. Za cíl měla donutit děti splnit nebezpečné úkoly, jinak Momo ublíží jejich blízkým…

Jako na kole!

Ani přes výše zmiňované však není řešením internet dětem zakázat. Naopak – staňte se jejich průvodcem a mentorem. Koneckonců děti se učí napodobováním, tak se zkuste zamyslet, kolikrát vás třeba dnes vidělo s mobilem v ruce, před chytrou televizí nebo počítačem…

Pavel Košek seznámení s virtuálním životem přibližuje k učení se jízdě na kole. Dítěti dáte přilbu, přídavná kolečka, běháte za ním a držíte ho za sedlo, potom ho sice necháte jet samotné, ale nepošlete ho do ranní špičky… A budete ho při jízdě pořád jedním okem sledovat.

A na závěr Pavle Košek vyjmenovává tři jednoduchá „N“:

Nezakazovat! Děti umějí technologie ovládat intuitivně a zákazy snadnou obejdou.

Nezaostávat! Vzdělávejte se, zajímejte se, nebuďte pozadu.

Nezanedbávat! S dítětem mluvte, chtějte vědět, co v digitálním prostředí dělá, s kým se baví a co tam po něm zůstává.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy