Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

New York Times: Čeští vojáci měli umučit Afghánce! Čelí vyšetřování

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Afghánistán
Nejen čeští, ale i američtí vojáci čelí vyšetřování spojenému se smrtí afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl zmlácen ve vazbě NATO v Afghánistánu, kde byl kvůli obvinění z vraždy českého vojáka. S touto informací přišel americký deník New York Times, naše Ministerstvo obrany obvinění ale odmítá.

Deník New York Times tvrdí, že o situaci ho informovali američtí a afghánští činitelé. Afghánský voják byl obviněn z vraždy českého vojáka Tomáše Procházky a následně byl převezen do vazby. Když Chána vraceli afgánským jednotkám, byl v bezvědomí a zmlácený. Krátce po předání zemřel.

Teprve devatenáctiletý Afghánec v říjnu několikrát vystřelil po vozidle s vojáky NATO. Usmrtil psovoda Tomáše Procházku a další dva české vojáky zranil.

Mluvčí obrany Jan Pejšek se pro server idnes.cz vyjádřil ohledně obvinění zcela jasně. „Striktně odmítáme podobná obvinění. Probíhá standardní vyšetřování útoku příslušníka afghánských bezpečnostních sil na českého vojáka, kterého se účastní všechny zainteresované strany.“

Americký činitel prohlásil, že tým armádní sedmé skupiny zvláštních sil, který Afghánce převezl do vazby českých vojáků, byl z mise stažen. Americká armáda zjišťuje, zda nedošlo ze strany vojáků ke zneužití pravomocí. V případě potvrzení podezření hrozí těmto vojákům postih. Ohledně účasti amerických vojáků na týrání Chána se ještě nic neprokázalo.

Devatenáctiletý Validulláh Chán podle nejmenovaného afgánského politika zemřel na následky mučení. Jeho otec dodal, že na těle vojáka se nenacházely střelné rány, ale spousta pohmožděnin a šrámů.

Související články

Další články