Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nevyšla vám letos dovolená u moře? Nevadí, unikátní zážitky na vás čekají i u slovenských sousedů!

Nevyšla vám letos dovolená u moře? Nevadí, unikátní zážitky na vás čekají i u slovenských sousedů!
Zdroj: pixabay.com
Slovensko
Přestože se bezpečnostní opatření způsobená koronavirem stihla do začátku léta rozvolnit, Češi dovolené v zahraničí raději zrušili. České kempy jsou přeplněné k prasknutí, nicméně spoustu zábavy si můžete bezpečně užít i na Slovensku.

Podle průzkumu Češi a dovolená v době pandemie, který měl na starosti Institut pro politiku a společnost, se ještě před propuknutím pandemie chystalo na dovolenou do zahraničí 55 % českých obyvatel. Nicméně jen co nastal nouzový stav, čtvrtina z nich své plány zrušila a rozhodla se strávit letošní dovolenou v tuzemsku.

Nejčastějším důvodem, proč se lidé takto rozhodli, byla čtrnáctidenní karanténa, kterou by v mnoha případech museli po návratu dovolené podstoupit. Existují však i země, u kterých toto opatření není potřeba a přesto si tu užijete plnohodnotnou dovolenou plnou zajímavých zážitků. Ani nemusíte cestovat nijak zvlášť daleko, stačí vyrazit k našim slovenským sousedům.

Žádné testy ani karanténa

Slovensko, podobně jako Česká republika, patří k zemím s nejnižším počtem nakažených, a proto do této země můžeme cestovat zcela bez omezení. Nepotřebujete žádné testy na koronavirus a ani nemusíte podstupovat karanténu. Jediné, co prozatím budete potřebovat, je rouška, kterou musíte mít nasazenou v uzavřených prostorách, tedy především v obchodech a restauracích - zde při konzumaci jídla a pití můžete mít roušku sundanou.

Samozřejmě byste měli myslet i na další praktické věci, které s pandemií nesouvisí. Patří sem například cestovní pojištění, kontrola platnosti dokladů nebo dálniční známka pro Slovensko, bez které se na cestách neobejdete. Naši sousedé na rozdíl od nás využívají elektronický systém, takže nemusíte nic vylepovat a jen si zaplatíte desetidenní, třicetidenní nebo roční známku a propojíte ji se svou registrační značkou. Koupit ji můžete online nebo na čerpacích stanicích.

Co by vám na Slovensku nemělo uniknout?

Pár tipů na cestování po Slovensku už nám nabídl český velvyslanec Tomáš Tuhý v článku z minulého měsíce. Využijeme je jako inspiraci a pár bodů k nim doplníme, abyste měli skutečně jasno v tom, jaké krásy Slovensko vlastně nabízí.

Kdo má rád procházení po starobylých městských uličkách, návštěvy muzeí, hradů a kostelů, tomu by určitě nemělo uniknout slovenské hlavní město Bratislava. V jejích ulicích i památkách je odražena velká část slovenské historie, a to i období, kdy bylo toto území pod nadvládou maďarského království. Není to však pouze Bratislava, kde se můžete těšit na spoustu krásných památek. Za návštěvu stojí také Košice, lázeňské město Bojnice nebo Levoča.

I když už se léto pomalu schyluje ke konci, stále nás ještě čeká několik teplých dnů, které se neobejdou bez osvěžení ve vodě. Pravděpodobně nejoblíbenější vodní plochou je v tomto případě Liptovská Mara, která obývá kotlinu mezi nádhernými hřebeny Západních a Nízkých Tater. Pláží je po jejím obvodu hned několik, a pokud by se vám zastesklo po skluzavkách a tobogánech, určitě oceníte, že se v blízkém okolí nachází Aquapark Tatralandia - největší zařízení tohoto typu na celém Slovensku.

Chladnější počasí sice koupání moc nepřeje, zato pěší turistice ano. Jestliže vám v kufru nechybí pohorky, tak byste stoprocentně neměli vynechat největší slovenské pohoří Vysoké Tatry. Využít tu můžete nespočet pěších tras a za doprovodu průvodce dokonce překonat nejvyšší vrchol této země - Gerlachovský štít. Za návštěvu jistě stojí i Nízké Tatry nebo Národný park Slovenský raj a pro ty, kteří zamíří spíše na východ, je zde připravený Národný park Poloniny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy