Cystická fibróza je nevyléčitelné degenerativní onemocnění, které způsobuje dědičná mutace genu. Projevuje se zejména záněty v trávicí a dýchací soustavě. A bohužel se nevyhýbá ani dětem, jako třeba čtrnáctileté Valentině Maureiře, jejíž příběh momentálně dojímá svět.

Zoufalá dívka totiž už nezvládá úmorný boj s nemocí a ve videu nahraném na YouTube prosí chilskou prezidentku Michelle Bachelet o povolení eutanazie.

„Už jsem vyčerpaná ze života s nemocí. Zemřel na ni i můj nejstarší bratr Michael,“ zní také ve vzkazu pro Bachelet.

Za její přání se přimlouvá i nešťastný otec. Ten se chce s hlavou státu setkat osobně a sdělit jí celý Valentinin příběh. „Je to velice těžké, ale musím respektovat dceřino rozhodnutí, protože ona je ta, která kvůli nemoci trpí. Kvůli nedostatku peněz na léčbu jsem už ztratil svého šestiletého syna. Moje dcera teď chce zemřít důstojnou cestu,“ sdělil médiím.

Prezidentka se k celé situaci nicméně už stačila prostřednictvím mluvčího vyjádřit. Třebaže s ní celý osud mladé dívky pohnul, eutanazii povolit nemůže. Přesto je však ochotná rodině poskytnout psychologickou péči a finančně přispět na nákladnou léčbu. Video Valentiny tedy může nakonec přece jenom napomoci k zlepšení jejího stavu.

Jí i celé rodině přejeme hodně síly!