Hvězda nekonečného seriálu Ulice Anička Kadeřávková svádí statečný boj s nevyléčitelnou lymeskou boreliózou. I když ví, že nad ní nikdy nemůže zvítězit. Nakazila se už jako malá, ale teprve v jejích jednadvaceti letech šlo opravdu do tuhého!

„Jsem nemocná. Boreliózu mi diagnostikovali v sedmi letech po kousnutí klíštětem. Přeléčili jsme to antibiotiky a nechali být," přiznala už před několika měsíci Anička.

Kadeřávková se pak s problémy spojenými s boreliózou potýkala ještě v patnácti letech. Zase ale odezněly, a tak byla v klidu. Jenže letos propukla naplno!

„Zlom přišel na konci téhle zimy, kdy mě začaly strašně bolet kyčle, rameno a začala jsem být unavená. A nemocná. Pořád. V noci jsem se budila bolestmi v kloubech a ráno nemohla pořádně chodit. Opět mě mamka poslala na krevní testy, ať máme jistotu. Borelióza se potvrdila. Z informací od českých doktorů vím, že se říká, že je nevyléčitelná," říká herečka, která se smutný fakt musela dlouho vstřebávat.

Jestliže není lymeská borelióza řádně léčena, po několika letech může přejít do třetího stadia. A to je i případ Aničky Kadeřávkové. Tahle fáze se už nedá nadobro vyléčit, lékaři umí jen mírnit její příznaky. Mezi ně kromě extrémní únavy, poruch soustředění či oslabené imunity patří i poškození mozku nebo srdeční problémy.

Anička naštěstí tentokrát nic nepodcenila a léčit se začala okamžitě. Letní prázdniny dokonce strávila v Německu na vyhlášené klinice, které za proceduru zaplatila přibližně 300 tisíc korun. A v léčbě pokračuje i po návratu do Česka, přestat už ostatně nebude moct nikdy, takže jí snad nejzazší následky jejího onemocnění nehrozí.