Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Nevídaný úspěch českých lékařů: Plodu odstranili kilový nádor, Miriam se má čile k světu

Zdroj: unsplash.com
dobrá zpráva
V pražském Podolí v Ústavu pro matku a dítě se lékařům povedl opravdu nevídaný úspěch. Plodu v děloze matky začali odoperovávat více než kilový nádor na kostrči, který se odborně nazývá sakrální teratom. Nenarozenému miminku se podařilo přežít do 34. týdne těhotenství a narodilo se ve výborné kondici. Stejně tak maminka je v pořádku.

V těhotenství si rodiče malé Miriam vyslechli závažnou diagnózu. Jejich miminku začal vyrůstat poblíž kostrče obrovský nádor, zvaný sakrální teratom. Tento nádor se častěji vyskytuje u dívek. Většinou ale nedorůstá do tak velkých rozměrů.

Ve druhém trimestru tedy začali lékaři jednat a nitroděložně se snažili nádor zmenšit. To se nakonec povedlo. „Díky opakovanému nitroděložnímu zákroku ve druhém trimestru s laserovým cíleným uzávěrem přívodných cév nádoru se zmenšil jeho objem na polovinu,“ píše se na facebookových stránkách Ústavu.

První taková operace v Česku

„Nádor měl 1,2 kg, Miriam je prakticky bez potíží. Jednalo se o první nitroděložní operaci tohoto typu v Čechách a na Slovensku,“ píše se dále. Miriam díky šikovnosti lékařů přežila až do 34. týdne a po porodu byla předána do rukou neonatologů a dětských chirurgů v Motole, kteří také odvedli skvělou práci.

Miriam si za pomocí špičkových lékařů svůj život vybojovala. Dívence i mamince přejeme hodně zdraví.

Související články

Další články