Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Neuvěřitelný zázrak: Žena utekla hrobníkovi z lopaty jen díky pomoci českých lékařů!

Jarmila Bulavová po těžké nemoci, nad níž vyhrála díky nové
metodě ECMO.

Infarkt se dost často jako nemoc podceňuje, ale pravdou je, že kolikrát vám visí život na vlásku a hrozí jen málo, než se přetrhne. Své o tom moc dobře ví Jarmila Bulavová (59), která poznala, co to znamená dívat se smrti do očí.

V polovině dubna ji postihl velmi silný infarkt a nebýt třinecké Nemocnice Podlesí, která patří do skupiny Agel, záchrana by nebyla možná. Lékaři Jarmilu Bulavovou podruhé resuscitovali, ale přestože se povedlo její srdce stabilizovat, selhaly jí fatálně plíce.

Bylo tedy nutné jí okysličovat krev mimo tělo a pak ji zase vracet zpět do žíly, velmi náročný proces, kdy se používá tzv. metoda ECMO, byl v třinecké nemocnici aplikován poprvé a hned s takovým úspěchem.

Jarmila sice strávila mnoho dní v kómatu a teprve po dvou týdnech se začala probouzet. Naštěstí bylo využití této metody natolik úspěšné, že brzy mohla být převezena z ARO na běžné oddělení a brzy půjde do domácí péče.

„Při selhání dýchacích funkcí se u pacientů používají plicní ventilátory. Pacientce však zbývalo už jen tak málo fungující plicní tkáně, že tento typ terapie nebyl možný. Poprvé v historii naší nemocnice jsme proto využili unikátní metodu ECMO,“ přibližuje celou situaci MUDr. Roman Hanák z Nemocnice Podlesí, jemuž a jeho týmu vděčí Jarmila Bulavová za život.

A taky za druhou šanci. V devětapadesáti letech je člověk dneska ještě pořád mlád.

Související články

Další články