Ještě před svatbou měli princ Harry a Meghan Markle jediné přání. Prosili svatebčany, aby místo kupování drahých dárků poslali peníze třeba na charitu.

Spoustě z nich to ale nedalo, a tak nyní mají vévoda a vévodkyně ze Sussexu dárky v hodnotě, která údajně převyšuje 200 milionů korun. Všech se ale musí zbavit. A to ne proto, že by snad byli nevděční. Královská rodina se jen nechce nechat zneužívat od velkých společností k reklamě.

„Dárky od soukromých osob z Velké Británie, které člen královské rodiny osobně nezná, by měl dotyčný člen odmítnout, a to v případě obav o vlastnictví nebo motivy dárce,“ stojí v přísných pravidlech Kensingtonského paláce.

„Souhlas člena královské rodiny s přijetím dárku pak musí záviset na tom, že společnost dar nevyužije ke komerčním účelům,“ vzkázal dál Kensingtonský pa­lác.

Radost z vyslyšení proseb ale Harry s Meghan v některých případech mohou mít. Třeba kanadský premiér Justin Trudeau přislíbil téměř 900 tisíc korun na charitu pro mládež. Předseda australské vlády zase hodlá finančně podpořit sportovní událost pro hendikepované Invictus Games, kterou v Austrálii založil právě princ Harry.