Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Netflix řeší pervitin ve vězení v Plzni: S drogami se tam snaží bojovat, popisuje Tomáš Řepka

Tomáš Řepka byl kdysi v plzeňské věznici. Drogy a narkomani tam podle něj byly problém.
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
SVĚDECTVÍ

Americký streamer Netflix uvádí v sedmé řadě své dokumentární série Nejdrsnější věznice světa i díl z plzeňské káznice na Borech. Důvodem je zdejší problém s pervitinem. O tom, že justice s „pikem“ skutečně bojuje, jen často úplně marně, se při svém krátkém pobytu před pár lety přesvědčil i Tomáš Řepka. „Jsem abstinent a drogy odmítám, ale vím, že nemají šanci to tam uhlídat,“ řekl eXtra.cz.

Věznice na Borech na Netflixu

Česká republika patří mezi ty největší výrobce pervitinu na světě. Nedá se proto divit tomu, že i v plzeňské věznici Bory je to populární zakázaný kontraband. Ať se vězeňská služba snaží sebevíc, fet je nemožné udržet před jejími zdmi.

Právě proto si káznici vybral britský publicista Raphael Rowe do svého dokumentárního cyklu Nejdrsnější věznice světa (v pátek u nás první díl v rámci sedmé řady přinese Netflix), kde tak bude borská věznice konkurovat například mexické El Hongo či kolumbijské Bogotě.

Tomáš Řepka: Feťáci jsou ve vězení nejhorší

Mezi někdejší klienty nápravného zařízení v Plzni patřila řada známých jmen, jedním z nich byl před pár lety i bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Řepka. „Už je to dávno za mnou, uzavřená kapitola, nevracím se k tomu, neřeším, nevzpomínám, nepitvám se v tom,“ řekl eXtra.cz rozhodně.

Že jsou na Borech drogy velký problém, ale potvrdil.

„Na ten dokument se určitě podívám, ale to bych se podíval, i kdybych tam nebyl. Drogy jsem nikdy nebral, opovrhuju jimi. Ale je fakt, že feťáci jsou ve vězení fakt velký problém. Jsou to nejagresivnější lidi, které tam můžete potkat,“ pokračuje.

Ať se vězeňská služba snaží, jak chce, ať udělají sebepřísnější opatření, vždy se tam ty drogy dostanou. Je veřejné tajemství, že je to tam velký byznys. Je to asi tak propracovaný systém, že i když se někde zasáhne, nějakým způsobem to stejně přežije a pokračuje to dál,“ doplnil Řepka.

Deník ze dna: Šediví mladí kluci mimo v rauši a mimo realitu

A co o drogách zaznělo v knize Deník ze dna, která vznikla na základě autentických zážitků právě Tomáše Řepky?

Když na oddělení např. nachčijete trávu nebo pervitin, což znamená, že máte pozitivní nález drog, jdete na trestňák… Je to umístění na uzavřené oddělení až na dvacet dnů, to jde o díru s jakýmsi výběhem, nebo celodenní umístění na uzavřené oddělení na dvacet dnů, a tomu už se říká tvrdá díra.

Cela, kam se nikomu nechce. Jsou tam ti nejhorší. Muklové, co jsou nezařaditelní, dělají bordel, mají absťáky, záchvaty, nějak se provinili… Je těžký okolo cely jen projít, aby vás nezasáhla ta síla zla, co tam zpravidla je.

Někteří jsou tam už šediví, ale přitom jde o mladé kluky, jsou mimo realitu a psychicky na úplném dně. Vždycky, když je na chvíli vypustí, tak pohoda, kterou tady máme, je pryč. Dělají jenom bordel, škodí, vnášejí sem hádky a rvačky i za tu chvíli, než jsou zpátky zahnaný do cely. Pavilon zvířat. Spíš opic. Jde z nich strach. Jejich frustrace je hmatatelná. Řada z nich patří spíš do blázince než do vězení.“

„Na oddíl přicházejí nováčci. Basou se nesou zvěsti, že jeden je speciální exemplář. Fetoš, co se nevrátil z tripu zpátky domů. Dodneška si lítá v halucinacích a svým světě.

Psychotik, který na našem oddělení nemá co dělat. Na vazbě někoho pobodal nůžkama, nýmand několikrát trestaný za drogy a totální lidské dno a svoloč.

Kateřina Kristelová a Tomáš Řepka o nedávném symbolickém slibu lásky:

„Odpoledne už víme, s kým máme tu čest. Naprostý magor a lidské hovado v jedné osobě. Neustále sebou trhá, mele hubou, mluví si pro sebe. Vypadá útočně a agresivně. Mlátí s ním absťáky a rauše, nevíme, na jaké vlně zrovna jede a o co mu jde.

Související články

Další články