Konec letu na lince Barcelona – Düsseldorf 4U 9525 německé společnosti Germanwings přišel včera na jihu Alp ve dvou tisících metrech nad mořem, což na pohodě záchranářů skutečně nepřidalo, stejně jako řada dětských obětí. Neštěstí.

Živé nemělo cenu pro stav prvních nalezených „těl“ hledat a zbytek součástek i obětí je rozeset na obrovském prostoru v těžko přístupném terénu.

Přes šest set policistů a hasičů hlásilo krátce po páté odpoledne nález černé skříňky, která snad odpoví na otázky podivného pádu. K letadlu, které začalo prudce klesat, vyslali Francouzi stíhačku, ale pilot civilního stroje nevysílal nouzový signál. Namísto toho se pád zpomalil a skončil až v horách, kde zanechal úděsnou scenérii.

Ta čítá tisíce ostatků a součástek, které jsou nezvykle malé, což svědčí o tvrdém pádu na úbočí hor, po kterých často dále padaly na velkém prostoru.

Záchranáři, z nichž mnoho hovoří o „úděsném hororu“, krátce po desáté večer přerušili sběr částí těl a letounu a pokračovat měli hned se svítáním. Po osmé hodině má také začít identifikace těl, která identifikovat v první fázi půjde.

Na palubě bylo 45 občanů Španělska. Nejvíc mrtvých, 67, mají Němci. Na cílovém letišti zkolabovalo několik příbuzných pasažérů, tým psychologů, kteří o ně pečují, musel být navýšen na patnáct, aerolinkám navíc odmítlo několik posádek nastoupit na plánované lety, kterých muselo být zrušeno třicet.

O zázraku mluví naopak fotbalisté švédského třetiligového týmu Dalkurd. Těm se nechtělo čekat na přestupu v Düsseldorfu, a tak skoupili místa v jiných třech letech a do nešťastného airbusu nenastoupil ani jeden. Jejich příbuzní ve Švédsku trnuli hrůzou a zoufale posílali sms zprávy fotbalistům, kteří se o neštěstí dozvěděli až podle zmeškaných hovorů po přistáních v Curychu a Mnichově.

Pátrání po ostatcích pasažérů a vyproštění hlavních trosek podle hasičů zabere minimálně týden, ve Španělsku je státní smutek, v Německém Düsseldorfu, kde včera zasahovalo nezvyklé množství psychologů u pozůstalých, přes noc vyrůstá pietní místo.