Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Nešťastná tragédie v Dole Dukla: Smrti 108 horníků se snažilo předejít 700 lidí, většina z nich neunesla pohled na znetvořená těla

Nešťastná tragédie v Dole Dukla: Smrti 108 horníků se snažilo předejít 700 lidí, většina z nich neunesla pohled na znetvořená těla
Zdroj: Reprofoto Česká televize
+ Další 2 fotografie
7. července roku 1961 se stala v Dolní Suché nedaleko Havířova obrovská tragédie, při níž nakonec zemřelo více než sto horníků. Tehdejší režim pak do čerstvé rány ještě přilil rodinám obětí tím, že se snažil událost ignorovat a tehdejší média o ní informovala pouze zcela okrajově. Jak probíhaly záchranné akce, kterých se účastnil obří počet lidí?

Sérii nešťastných událostí spustil jeden z horníků tím, že se nevědomky ramenem opřel o páčku jednoho z důlních zařízení, tzv. pásový dopravník. Stroj sám bez dozoru pracoval v místech, kde se netěžilo a kde jej nemohl nikdo kontrolovat. Pás dopravníku tak jel naprázdno, třením se rychle vznítil a způsobil vznik ničivého požáru

V momentě, kdy tragédie propukla naplno a dispečink dolu si začal uvědomovat její závažnost, bylo v podzemí 338 horníků. 108 z nich už se nepodařilo zachránit. Jedinou možností, jak zabránit dalšímu rozšiřování požáru, bylo zamezit přístupu kyslíku do dolních šachet. Všechny oběti zemřely na následky udušení oxidem uhelnatým a dalšími zplodinami.

Tragédii nebývalých rozměrů se snažilo zvrátit čtyřicet záchranářských čet čítajících přes 700 mužů. Pomáhala také milice, Civilní obrana a hasiči. Požár se ale nedařil uhasit a před půlnocí bylo rozhodnuto, že bude oblast uzavřena. Aby se zabránilo přístupu kyslíku, zazdily se chodby. Do pekelného místa se záchranáři vrátili o týden později, ale koncentrace metanu byla stále velmi vysoká.

Práce v zavaleném dole byla nesmírně náročná - vyprošťování obětí probíhalo v teplotách pohybujících se kolem pětačtyřiceti stupňů Celsia. Všichni záchranáři byli vybaveni kyslíkovými maskami a své zdraví vystavovali velkému nebezpečí Mnoho z nich pak po pohledu na znetvořená těla havířů a po náročných úkonech podalo výpověď.

Všichni lidé odpovědní za neštěstí byli odsouzeni. Ví se např., že podezřelý zápach v dole byl reportován dostatečně včas a jen kvůli laxnosti vedení dolu se požár rozšířil do tak obřích rozměrů.

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy