Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nestárnoucí Jan Rosák už moderuje 50 let: Nejhorší zážitek kariéry skončil šokující smrtí

Zdroj: TV Prima archiv
+ Další 2 fotografie
ROZHOVOR
Kdo by neznal jednoho z nejpopulárnějších českých moderátorů Jana Rosáka (73)? Jeho libozvučný, uklidňující hlas už konejší rozhlasové posluchače padesát let. Přečtěte si, jak pro eXtra.cz zavzpomínal na své začátky, jak krásně hovoří o své manželce Jiřině nebo jak vzpomíná na někdejší skandál se soutěží Bingo či na tragické vysílání kdysi populárního Videostopu.

Jan Rosák práci vděčí za manželku

Profesní výročí Jana Rosáka oslaví Český rozhlas Dvojka tříhodinovým živým vysíláním jeho pořadu Šťastnou cestu. U mikrofonu bude místo něj výjimečně Jan Čenský (59), přijde řada hostů z řad přátel a kolegů oslavence.

Jste typ, který bilancuje? Teď vlastně musíte, ať chcete, nebo ne.

„Pochopitelně, to máte pravdu. Byl jsem vyzván, abych se podělil o své vzpomínky, takže zhruba v červnu vyjde knížka s pracovním názvem Padesát let za mikrofonem. Aniž bych tedy chtěl sám od sebe, musím bilancovat. A když se člověk ohlédne, najednou zjistí, co toho má za sebou. Když se mě někdo ptá, co bych chtěl ještě zvládnout, tak odpovídám, že nevím, proč bych měl ještě něco dělat. Už mám všechno hotovo.“ (smích)

Za padesát let za mikrofonem jste měl asi řadu silných zážitků.

„To ano. Splnil se mi sen, že dělám práci, která je zároveň mým koníčkem. Je to jeden velký zážitek. Výrazné bylo například to, že jsem při práci poznal svou manželku Jiřinu, která je mým největším životním štěstím. Zajímavé ale je, že jsem si při tom všem vzpomínání vůbec nevybavil některé události, které jsem moderoval. Naštěstí mi je někdo připomněl. Dlouho jsem si například nemohl vzpomenout, že jsem jednou moderoval Miss. A až když jsem někde zahlédl svou fotku, jsem si uvědomil, že jsem dělal i novácké ceny Anno. Bylo toho zkrátka za těch padesát let opravdu hodně.“

Začátky kariéry

Vzpomenete si na své rozhlasové poprvé?

„Úplně poprvé jsem mluvil do reportážního mikrofonu. Dělali jsme průvodce na hradě Rožmberk, přijela tam Pionýrská jitřenka, pořad pro děti, s rubrikou Dále, od hradu dále. Něco jsme tam žvanili. Na to jsem si vzpomněl kvůli tomu, že teď při výročí z toho bude v rozhlase ukázka. Vůbec tam nejsem k poznání, můj hlas zněl jalově. A pak mě také pozvali do studia.“

O co šlo?

„Byli jsme coby členové studentského divadélka pozváni redaktorem Josefem Podaným do Mikrofóra. To byl můj první pobyt v rozhlasovém studiu. Doteď si pamatuju, že měl před sebou cedulku se svým jménem. Divil jsem se, že se asi zbláznil. Když jsem se ho na to zeptal, usmál se s tím, že to tam má pro jistotu, kdyby náhodou zapomněl, jak se jmenuje. Tehdy jsem to nechápal, několikrát jsem mu pak ale během své kariéry musel dát za pravdu.“

Jan Rosák má spoustu fanynek, dřív na něj holky kašlaly

Smrt přítele před vysíláním

Zkaňkal jste někdy něco při vysílání?

„Bez toho to nejde. Když dělník zkazí nějaký výrobek, tak se dá do zmetků, já při živém vysílání nemůžu vzít nic zpátky. V jedněch zprávách jsem na konci oznamoval situaci o počasí, říkal jsem ‚severovýchodní vítr se změní na severozápadní a k večeru zešílí‘.

Umělci často musí na pódia, i když zažijí něco vážného a dramatického. Stalo se vám před moderováním také něco nepříjemného?

„Kdysi se televizní pořad Videostop vysílal živě. Měl jsem tam zrovna sestavu snů: Karla Gotta, Bolka Polívku a Mirka Donutila Asi hodinu předtím, než jsme začali vysílat, jsme stáli v respiriu, kde se kecalo a kouřilo. Mezi námi byl i Honza Tenora, skvělý kameraman, náš kamarád, výborný člověk. Zničehonic se sesunul k zemi a už jsme ho nevzkřísili. Dostal tak silný infarkt, že umřel. Při vysílání jsme na sobě nesměli dát nic znát, ale upřímně řečeno to tenkrát žádná velká sranda nebyla.(K události došlo 3. 1. 1993 – pozn. red.)

Ponížení v novinách

Máte zkušenosti s moderováním v televizi i rádiu. Je vysílání v rozhlase výhodnější v tom, že při něm můžete být pohodlněji oblečený a mít třeba papuče?

„Dnes už jsou v rádiu webkamery, takže i tam už si člověk musí dávat bacha na to, jestli má dobře udělanou pěšinku, jestli mu nevylézá košile z kalhot a podobně.“

Před lety jste moderoval pořad Bingo, který nakonec skončil velkým skandálem kvůli fiktivním výhercům I když jste s tím neměl nic společného, poškodilo vás to nějak?

„Byl to velký podvod. Člověk, který se staral o software, si to hrál do kapsy. Samozřejmě jsem vůbec netušil, že se tam něco takového děje. Nijak mi to neublížilo. V jedněch novinách ale vyšla fotka se mnou z vysílání a pod ní byl zlověstný text, který mě šokoval. Stálo tam: ‚Jan Rosák možná ani netuší, že moderuje podvedenou hru.‘ Tím vlastně dávali najevo, že možná také tuší. To bylo darebáctví.

Dojetí

V pátek 5. 3. budete v rozhlase s kolegy vzpomínat na padesát let své kariéry. Jste dojímací typ?

„Jsem. Čím jsem starší, tím víc. Dojímám se u úplných blbostí. Jsem schopný se dojmout i při reklamě.(směje se)

Máte v showbyznysu opravdové přátele?

„To víte, že ano. Například Petra Jančaříka, Pepu Náhlovského, kamarádi jsme s Karlem Šípem Dokud jsme se mohli stýkat, velkým kamarádem jsem byl i s Petrem Novotným, ten je na tom bohužel ale zdravotně špatně. Přesto se ještě občas vidíme. Přátel je ale víc.“

Související články

Další články