Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nesmrtelná teta slaví 90: Jak šel čas s všestrannou herečkou Jiřinou Bohdalovou

Zdroj: Filmové studio Barrandov/ Česká televize/ eXtra.cz
+ Dalších 20 fotografií
Vzpomínky

Pohádka Nesmrtelná teta je film, v němž se v jedné ze svých nezapomenutelných rolí představila Jiřina Bohdalová. Ta v pondělí 3. května oslaví 90 let. Podívejte se, jak šel čas s jednou z předních českých hereček.

Jiřina Bohdalová oslaví 3. května 90. narozeniny. Velká dáma českého filmu se ovšem nezapsala do povědomí diváků jen díky pohádkám, ačkoli si během svého života zahrála v bezpočtu z nich. Kromě Nesmrtelné tety stačí zmínit snímky jako například Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, Princové jsou na draka nebo Co takhle svatba, princi? Výraznou stopu ale zanechala v animovaných Večerníčcích. Málokdo si dnes bez jejího hlasu dokáže představit Křemílka a Vochomůrku, Rákosníčka, skřítka Racochejla nebo Malou čarodějnici.

Oproti tomu si ale zahrála významné role v ceněných dramatech jako například v mrazivém Uchu, kde vytvořila ústřední dvojici s Radoslavem Brzobohatým (79), kterého si vzala v roce 1970 za muže a objevila se s ním i například v historickém seriálu F. L. Věk, o něco dříve v muzikálu Dáma na kolejích nebo v celovečerní klasice ze světa Hříšných lidí města pražského jako  Pěnička a Paraplíčko. V porevoluční době diváky dojala například jako slaboduchá žena v dramatu Fany. Za tuto roli také obdržela v roce 1995 Českého lva. V rámci snímků z posledních let pak podala pozoruhodný výkon například v psychologickém thrilleru Klec.

Komediální talent

Filmy jako „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ nebo Světáci dokládají její komediální talent. Ten je ovšem natolik silný, že Bohdalová získala pozornost diváků i zábavnými pořady, mezi které patří oblíbené Televarieté, kde vystupovala s Vladimírem Dvořákem. V televizi se ovšem nevěnovala jen humoru, ale i pořadům o vaření a magazínům. Lidé ji dodnes mohou vídat třeba v pořadu České televize Hobby naší doby.

Jiřina Bohdalová byla roku 1985 jmenována zasloužilou umělkyní, získala dva České lvy za hlavní roli, poprvé v roce 1993 právě za pohádku Nesmrtelná teta a podruhé v roce 1995 za Fany. Desetkrát ovládla Kategorii hereček v anketě TýTý, kde byla uvedena i do Dvorany slávy. Je držitelkou Thálie a také medaile Za zásluhy, kterou obdržela v roce 2013.

Související články

Další články