Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Nesmíte se před tou potvorou třást, říkal Karel Černoch (†64) o rakovině, které podlehl

Nesmíte se před tou potvorou třást, říkal Karel Černoch (†64) o rakovině, které podlehl
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Vzpomínka
Pracoval jako rekvizitář na Barrandově, zpíval bigbeat i country, dlouhá léta moderoval v rádiu a také hrál ve filmech. Karlovi Černochovi přeťala jeho bohatý život rakovina tlustého střeva. I když s ní dlouho bojoval, nakonec podlehl. Jaký byl život Karla Černocha, který by dnes oslavil 76 let?

Karel Černoch byl známý především jako country zpěvák, začínal však s rock´n´rollem a bigbeatem. „Z doby, kdy jsem začínal s rock´n´rollem, jsem si přinesl dvě neřesti – alkohol a nikotin. Kouření jsem se prostě nedokázal zbavit, ale abstinent jsem už řadu let a jsem na to hrdý," prohlásil před lety.

Přes deset let také pracoval jako rekvizitář Filmového studia Barrandov. Tam ho objevil v šedesátých letech Jan Werich, když slyšel, jak si Karel prozpěvuje. "Poslyšte, vy byste měl zkusit zpívat lidem na jevišti," řekl mu tehdy a také se tak stalo.

Prošel řadou tehdejších avantgardních hudebních skupin, z nichž nejvýznamnější byla skupina Juventus, na jejímž repertoáru se podílel i autorsky. V roce 1968 se Karel Černoch poprvé objevil před filmovou kamerou - tehdy ještě jako muzikant. Hudební film se jmenoval Bylo čtvrt a bude půl.

Několik let byl zakázaným umělcem, když zazpíval na Bratislavské lyře vítěznou Píseň o zemi, která byla vnímána jako protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. V roce 1971 se od písně distancoval a vrátil se do společenského dění. Po revoluci se uplatnil jako muzikálový herec a zpěvák. Objevil se v muzikálech Monte Christo, Evita, Dracula a Bídníci.

Zdárnou kariéru a chuť do života mu překazila informace lékařů, že má rakovinu tlustého střeva. I když s ní dlouho bojoval, nakonec nemoci podlehl. "Nesmíte se před tou potvorou třást," říkával oblíbený zpěvák.

S manželkou Dášou měl syna Marka a dceru Terezu.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy