Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Neskutečná Kristiina Mäki: Teprve sedmiměsíční syn má hodně zvláštní jméno

Kristiina těsně před odletem do Tokia. Naposledy objala svého malého syna. Všichni přejeme atletce, ať synovi přiveze ukázat medaili.
Zdroj: Profimedia
Olympiáda

Čerstvá maminka sedmiměsíčního syna a horké želízko naší atletiky v Tokiu Kristiina Hannele Mäki postoupila do semifinále ve svém osobním rekordu. Kde má syna se zvláštním jménem Kaapo a jaký byl návrat po mateřské do vrcholového sportu? Věděli jste, že Kristiina má i finské občanství?

Kristiina Hannele Mäki se narodila 22. září 1991 v Seinäjoki a je česko-finskou běžkyní. Startuje za sportovní policejní klub Olymp Praha, ve Finsku pak za klub Lahden Ahkera. Po otci má finské občanství, po matce české. Od roku 2014 je držitelkou českých rekordů v kategoriích běh na 2000, 3000 a 5000 metrů. Naše želízko v ohni je také držitelkou finského rekordu na 2000 m.

Jako zemi, kterou bude reprezentovat, si vybrala Česko i přes to, že české kvalifikační limity jsou mnohem přísnější. Jako důvody uvedla špičkové tréninkové možnosti a také skutečnost, že česká atletika ji vychovala.

V roce 2019 se zúčastnila MS v atletice na trati 1500 m a v osobním rekordu 4:06,61 prošla do semifinále, ve kterém nepostoupila do finále. Její partner a otec syna Kaapa je atlet Filip Sasínek.

Velmi krátká mateřská

V roce 2021 se po krátké mateřské pauze vrátila ke sportu v životní kondici. Maminka sedmiměsíčního Kaapa v pondělí zaběhla v Tokiu 1 500 m v osobním rekordu a postoupila do semifinále olympijského závodu. „Přitom po návratu jsem první stovku běžela za 24 sekund,“ vzpomněla na náročnou cestu zpět k vrcholovému sportu.

V okruhu svých blízkých však 29letá běžkyně cítila nedůvěru. „Věřili mi tak dva lidi,“ tvrdí. „Možná víc, ale spočítala bych to na jedné ruce. Nejtěžší bylo, že jsem nemusela přesvědčovat jen okolí, občas bylo obtížné, abych tomu věřila i já sama,“ vzpomíná na těžký návrat po porodu k vrcholovému sportu česko-finská běžkyně.

V červnu tohoto roku naštěstí splnila svazový limit, a tak si nakonec vybojovala a také udržela postupové umístění v žebříčku. „To byla satisfakce, chtěla jsem se vrátit v dobré formě a věřila jsem, že to bude za měsíc ještě lepší,“ uvádí atletka, která má dvě medaile z univerziády.

Vylepšený osobní rekord

Před rozběhem v pondělí v Tokiu doufala, že by se nemuselo jednat pouze o účast. „Říkala jsem si, že postup není úplně nereálný. Na tak velkém závodě se vždy stane, že někdo není ve formě. Člověk by se neměl ohlížet na to, že to papírově nevychází,“ prozradila Mäki, která se předvedla v krásném čase 4:04,55 a svůj osobní rekord zlepšila o více než celé dvě sekundy.

O syna se teď doma stará tatínek, atlet Filip Sasínek, který se do Tokia na závod na 1500 m těsně před sportovní událostí roku nekvalifikoval. Atletka komentovala rodinnou situaci: „Teď byl Kaapo na víkend u našich, trochu se o něj hádají. Malý to zvládá v pohodě. Moc nebrečí a podle mě ani neví, že tam nejsem. Spíš se stýská mně. Jasně že se snažím jít na start a nemyslet na nic jiného než na postup. Nejde to úplně vytěsnit, ale nemám problém soustředit se.“

Atletka tvrdí, že skloubení kariéry a mateřství se dá zvládnout, a chtěla by také touto cestou motivovat matky k tomu, aby se ani s dítětem nevzdávaly svých snů. Za velké štěstí považuje skutečnost, že její muž je také profesionální sportovec a nemusí mu složitě vysvětlovat, že musí jet na soustředění, i když by raději zůstala doma. Velkou výhodou pro ni také je, že se svým mužem může společně trénovat, protože oba běhají stejné trasy.

Mimořádně sympatická Kristiina je na OH poprvé, a tak ji ani nemrzí, že si olympiádu kvůli protiepidemiologickým opatřením nemůže užít v plné kráse. „Chybějí nám diváci. Běžet večerní semifinále před plným stadionem by bylo hodně hustý. Ale pro mě je úspěch, že tady jsem, takže mi všechna ta omezení zas tolik nevadí.“ Atletka dále uvádí: "Olympiáda je můj největší sportovní sen a výkon sportovce je ze 70% určen v hlavě. Nervozita před výkonem musí být, jinak to člověka prostě nevyhecuje."

Více o LOH 2021 Tokio ➔

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy