Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Nesahat a vyvařovat: Koronavirus má výdrž, podle vědců na roušce přežije i týden

Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 8 fotografií
studie
Vědci z hong­kongské univerzity zjistili, že nový typ koronaviru se dokáže na vnější straně roušky udržet až týden. Dokázali tak, jak důležité je se roušky zvenku nedotýkat a po příchodu domů ji okamžitě vyvařit. V rámci studie se podívali i na to, jak dlouho koronavirus drží na jiných materiálech.

Odborný časopis The Lancet zveřejnil studii, která potvrdila, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2 může být ve vhodném prostředí velmi stabilní. Vědci stojící za výzkumem ale rovněž upozorňují na to, že přítomnost viru byla zjištěna laboratorními přístroji, a tudíž nemusí nutně ukazovat na možnost nákazy náhodným kontaktem.

Koronavirus se na různých typech povrchu udržuje rozdílnou dobu. Z papírových kapesníků zmizí po necelých třech hodinách, sklo a bankovky jsou kontaminovány zhruba 4 dny a například na plastech či nerezové oceli se držel v rozmezí 4 až 7 dní.

Velkým šokem byl pro vědce fakt, že na roušce nový typ koronaviru vydrží i týden. Virolog Malik Peiris pro deník The South China Morning Post uvedl, že toto zjištění jedině dokazuje, jak důležité je na vnější stranu roušky nesahat.

Nákupy den předem

Pokud chcete mít jistotu, že se koronavirem nenakazíte přes zboží, které jste si domů přinesli z obchodu, podle vědců je možné nákup pro jistotu nechat den v tašce. Uvedli ale, že ke zničení koronaviru stačí běžně používané dezinfekční prostředky a že nejdůležitější je dodržovat hygienu.

Související články

Další články