Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Neprodloužení nouzového stavu? Hamáček: Práce vlády by ztratila smysl

Neprodloužení nouzového stavu? Hamáček: Práce vlády by ztratila smysl
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
EXKLUZIVNĚ
V úterý se ve Sněmovně rozhodne o tom, zda se nouzový stav v Česku prodlouží. Pokud by se tak nestalo, převážná většina současných opatření by přestala platit. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového výboru Jan Hamáček (ČSSD) pro eXtra.cz uvedl, že pokud by Sněmovna neprodloužila nouzový stav, celá dosavadní práce vlády by mírně řečeno ztratila smysl.

Vláda v pátek schválila materiál ministerstva zdravotnictví, na základě kterého požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Vládní představitelé uvedli, že chtějí prodloužení nouzového stavu do 25. května, aby bylo možné zachovat restriktivní opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. Jenže situace je aktuálně velmi napjatá. Premiér Andrej Babiš o víkendu uvedl, že zatím většinovou podporu pro prodloužení nouzového stavu nemá

Kdo je Jan Hamáček:

Kdo je Jan Hamáček:

Narodil se 4. listopadu 1978 v Mladé Boleslavi. Od června 2018 je první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR ve druhé vládě Andreje Babiše, v níž byl mezi červnem a říjnem téhož roku pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od února 2018 je předsedou ČSSD, tuto funkci obhájil na sjezdu 1. března 2019. Mezi listopadem 2013 a říjnem 2017 působil jako předseda Poslanecké sněmovny PČR. V současnosti je šéfem krizového štábu.

"Já si to nedokážu úplně představit, že by k tomu nedošlo. To by znamenalo popření toho úsilí, díky kterému jsme se dostali k takovému vývoji epidemie, který u nás je. Věřím, že kolegové z opozice budou rozumní a odpovědní," řekl pro eXtra.cz Jan Hamáček

Konec nařízení

Co by to znamenalo, kdyby opravdu k prodloužení nedošlo? "Všechna opatření, která byla přijata podle krizového zákona, by přestala platit. To znamená, že by se okamžitě otevřely hranice, takže do Česka by mohl migrovat kdokoliv a jakkoliv. Otevřela by se nákupní centra, myšleno všechny obchody. Jediné, co by asi stále platilo, je nošení roušek, protože to vychází ze zákona na ochranu veřejného zdraví," dodal ministr vnitra s přesvědčením, že racionalita zvítězí.

Nyní platí nouzový stav do 30. dubna. Schůze Sněmovny k žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu kvůli novému koronaviru do 25. května je svolána na úterý od 10:00 hodin.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy