Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nepoddajná legenda fotbalové Sparty Jan Berger: Život ho omlátil tak, že makal za dva

Honza Berger válel za Spartu v letech 1980 až 1986
Zdroj: Se souhlasem Zdeněk Lhoták
+ Dalších 12 fotografií
fotbalová legenda

Legendární fotbalový reprezentant Jan Berger (67) – otec stejnojmenného záložníka a strýc dalšího špičkového reprezentanta Patrika Bergera – měl poměrně bouřlivý osud. Jeho životem se zabývá i kniha Oty Karse s názvem Fotbalová škvára. 

Když pražská Sparta před 40 lety v prvním kole Poháru UEFA na domácím hřišti porazila fenomenální Real Madrid, mezi diváky na Letné tehdy žasl i mladičký Ota Kars, ​zapálený fanoušek a pozdější úspěšný spisovatel a básník.

Právě z jeho pohledu se odehrává svižné a hravé vyprávění o tehdejší době. To slouží nejen jako vhled do fenoménu fandění, ale také jako perspektiva, kterou může čtenář sledovat kariéry někdejších fotbalových bohů Československa. Klíčovou osobností byl tehdy bezesporu především záložník Jan Berger, válející za Spartu Praha mezi lety 1980 a 1986.

Boj s alkoholem i podmínka

„Honza Berger byl největší naděje týmu, na kterej jsem jako kluk začal chodit. A díky Honzovi jsem Spartě definitivně a zcela propad. Šly o něm odjakživa neuvěřitelný zvěsti. Byl nepoddajnej, houževnatej, rychlej a zjevně ho život omlátil tak, že makal za dva. Jenomže taky měl obrovskej odhad na míč, viděl hřiště jinak než ostatní, viděl ty situace, co teprve vznikaly, dopředu, a proto skvěle bránil a čím dál víc, když mu to trenéři dovolili, i útočil,“ píše Kars.

Málokomu přitom tehdy uteklo, že prvotřídní hráč a reprezentant mimo hřiště bojuje kromě soupeřů i se svými vlastními démony. „Nejspíš v tom hrálo většinou roli i pití, jeho dobrodružná povaha a to, že miloval zábavu,“ popisuje Kars. „Nejdřív mu ve dvě v noci někde na Václaváku přerazili čelist. Nejspíš v tom byl nevinně, ale všechny zarazila u vrcholového sportovce ta druhá ranní. A to už se do novin dostalo. Když se uzdravil, vrátil se a bylo mu odpuštěno. I když Uhrinova Sparta právě klesala a klesala… on bavil lidi dál.“

Bouřlivák Honza Berger se proslavil i tím, že v roce 1982 dostal čtyřletou podmínku za urážku tehdejšího prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. Incident před třemi lety připomněl i zpravodajský web Aktuálně.cz. Berger si odseděl 35 dnů ve vazbě, poté musel na protialkoholní léčení. Po tomto detoxu se ale stal opět největší osobností Sparty, s níž v letech 1984 a 1985 získal mistrovský titul.

"Vedle krásných fotbalových úspěchů jsem měl problémy s alkoholem i režimem. Přišel těžký pád, vracet se zpátky nebylo snadné, ale zvládl jsem to," přiznal pro zmíněný web Berger.

Fotbalista Honza Berger

S fotbalem začínal Jan Berger na pražském Břevnově. Největší úspěchy slavil s Duklou a hlavně se Spartou. V roce 1980 získal fotbalové zlato na olympijských hrách v Moskvě, v témže roce pak bronz na mistrovství Evropy. V roce 1983 dostal nabídku od Realu Madrid, kterou ze strachu o rodinu odmítl, čehož dle svých slov nikdy nelitoval. V roce 1984 se stal československým fotbalistou roku. V roce 1986 odešel do Švýcarska, kde hrál až do roku 1999. 

"Vydržel jsem tam třináct let a hrál v pěti různých klubech, což už samo o sobě vypovídá, že jsem byl spokojený. Všude se tam chodí včas, úřady dělají všechno poctivě. Poznal jsem jiný svět, děti získaly jazykové znalosti. Nejstarší syn tam žije dodnes," vzpomínal Berger po letech.

Po konci kariéry se léta věnoval svému řemeslu - je malířem pokojů, což je práce, která ho vždy bavila.

Kniha Fotbalová škvára Oty Karse vychází 18. října, bude zároveň dostupná v knihkupectvích i na e-shopech.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy