Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Neonacista, který pašoval drogy pro Escóbara: Dožívá si v důchodu poblíž Česka

Neonacista, který pašoval drogy pro Escóbara: Dožívá si v důchodu poblíž Česka
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Narkobaron
Člen jednoho z nejnebezpečnějších drogových kartelů světa Carlos Lehder dožívá v Německu. Mafián s kolumbijským a německým pasem byl v červnu propuštěn z vězení v USA a ihned odcestoval do Evropy. V zemi sousedící s Českem hodlá s rakovinou dožít zbytek svého divokého života.

Carlos Lehder byl jedním ze zakladatelů Medellínského kartelu, který vedl nechvalně proslulý narkobaron Pablo Escóbar. Zločinecká organizace, která v 70. a 80. letech pašovala do USA tisíce tun kokainu, byla obávaná pro své násilné praktiky. Brutální vraždy, únosy a vydírání byly v kolumbijském městě Medellín na denním pořádku a svůj podíl na tom měl i Lehder.

Zrada od kamaráda

Muž s německými kořeny, který se ale narodil v Kolumbii, byl pro Escóbara nesmírně důležitý. Pomocí letadel pro něj Lehder pašoval do USA tisíce tun kokainu v hodně bilionů dolarů. K tomu využíval i malý ostrůvek na Bahamách Norman's Cay, kde měl vybudovanou přistávací plochu pro letadla. Podle vyšetřovatelů byl Lehder zodpovědný za to, že propašoval do USA 80 procent veškerého kokainu, který se v zemi objevil.

Nakonec se ale dočkal zrady ze strany svého kamaráda. Escóbar udal kolumbijským úřadům polohu, kde se měl Lehder nacházet, a ty ho v roce 1987 vydaly do USA. Protože se toho Lehder obával, už předtím si založil vlastní krajně pravicovou stranu, se kterou chtěl vzbudit nacionalistické cítění v zemi. Tím chtěl Lehder, obdivovatel Hitlera, dosáhnout toho, aby kolumbijská vláda nevydávala své zločince do USA. Strana se ale neprosadila.

Trest si odseděl

Lehder v USA čelil doživotnímu trestu a k tomu 135 let navíc. K tomu ale nedošlo, jelikož při výslechu také udal některé své kamarády a trest mu byl snížen. Letos v červnu byl Lehder propuštěn a přepraven do Německa, kde hodlá dožít v pečovatelském domu zřízeném charitou. Německo podle webu Spiegel nepodnikne proti bývalému mafiánovi žádné právní kroky. Prý si už svůj trest odseděl.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy