Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Neočkovaní píší inzeráty, že se chtějí nakazit covidem. Právník prozradil, co jim za to hrozí

Češi píší inzeráty, že se chtějí nakazit covidem
Zdroj: Pixabay
koronavirus

Opatření proti šíření epidemie koronaviru se neustále zpřísňují. Lidé tak hledají různé kličky, jak je obejít. Kromě falešných certifikátů se někteří lidé na sociálních sítích domlouvají na tom, že se koronavirem schválně nakazí, aby získali imunitu. Takový přístup je však nejen nebezpečný, ale i trestný. Redakce eXtra.cz se zeptala právníka, co lidem za tento čin hrozí. 

S narůstajícím počtem nakažených koronavirem a přísnějšími vládními opatřeními narůstá i tlak na občany, aby se nechali očkovat. Někteří však místo toho hledají jiné způsoby, jak si zajistit bezinfekčnost. Jedním z nich je prodej falešných testů. Jejich cena se pohybuje od 50 do 100 korun.

Za tento čin hrozí v případě kontroly hygieniků pokuta na místě do výše 10 tisíc korun. Ve správním řízení se však může vyšplhat až na 3 miliony. Zároveň však úředníci většinou udělují v praxi menší pokuty.

"Ráda bych přijela na kafe k pozitivnímu"

Dalším a o něco více bizarním způsobem jak obejít pravidla je snaha některých lidí se schválně koronavirem nakazit. Na facebookových skupinách nebo inzertních portálech se objevují poptávky po setkání s covid pozitivními osobami. "Ráda bych přijela vypít kafe k někomu, kdo je pozitivní. Po nakažení, odměna. Pište do sz," uvádí se například v příspěvku uživatelky Ivety ve skupině MĚLNÍK BAZAR. Podobný příspěvek pak přidala i do dalších skupin.

Takový přístup je však velmi rizikový. „Nikdo nemůže mít jistotu, že bude mít lehký průběh bez komplikací a bez postcovidových problémů. Navíc se ukazuje, že postvakcinační imunita je v průměru kvalitativně lepší než ta po nemoci,“ řekl k tomu pro server iDNES.cz epidemiolog Rastislav Maďar. V tomto případě navíc nemusí jít jen přestupek, ale i o trestný čin.

"Nemoc covid-19 způsobená virem SARS Cov 2 byla zařazena mezi tzv. nakažlivé lidské nemoci, díky čemuž se na ni vztahuje ustanovení §152 Trestního zákoníku o trestných činech ohrožujících život či zdraví," uvedl pro eXtra.cz právník Viktor Odehnal. Jak připomíná, nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí může být potrestáno odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Jak dále uvádí: "Pomyslná 'objednávka' nakažení osoby skrze inzerát přitom není nepostižitelná, i bez faktického naplnění přenosu této nemoci, neboť tento čin je trestným i ve stadiu přípravy."


Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy