Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Neočkované dítě se v Ostravě nakazilo spalničkami: Vakcínu už mělo mít dávno za sebou

Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
nákaza
Na Vysočině onemocnělo spalničkami teprve devatenáctiměsíční dítě. To bylo před tím na operaci v ostravské nemocnici a je velmi pravděpodobné, že nakaženo bylo právě tam. Epidemiologové potvrdili, že batole proti spalničkám nebylo očkováno, a to i přesto, že vakcinaci už mělo v tomto věku mít za sebou.

Moravskoslezský kraj patří mezi regiony s největší nemocností v Česku, hygienici zde za letošní rok evidují už přes 90 nakažených. „Dítě bylo na operaci v nemocnici Ostrava-Poruba, kde pravděpodobně s nemocí přišlo do kontaktu, protože Ostrava má hodně spalniček. Ale nemáme to prokázané,“ sdělila serveru iDnes.cz ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Spalničky v Moravskoslezském kraji v posledních dnech značně omezily provoz Kardiochirurgického centra ostravské fakultní nemocnice. Onemocnělo zde totiž celkem 9 pracovníků, až do dneška platil zákaz návštěv a byly odsouvány i plánované operace.

Batole mělo být v 19 měsících proti spalničkám už očkované. Základní očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím se totiž obvykle provádí nanejvýš do 18. měsíce po narození dítěte. Zda jsou rodiče nakaženého batolete odpůrci očkování, není známo. „Pokud by očkováno bylo, nemuselo se nakazit,“ řekla Alena Dvořáková a dodala, že dítě bylo hospitalizováno v Praze v Nemocnici Na Bulovce.

Zatímco za celý loňský rok spalničkami v Česku onemocnělo 203 osob, na konci letošního dubna už číslo nakažených sahalo téměř k 500. Vzhledem k tomuto faktu se nechávají zdravotníci od praktických lékařů, přes chirurgy až po zubaře přeočkovávat. Konkrétně na Vysočině se pak nechávají přeočkovat i hasiči a policisté, kteří to dostali rozkazem od generálních ředitelství.

Související články

Další články